پیروزی نتانیاهو امید فلسطینی ها را بر تشکیل کشور مستقل کمرنگ کرده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پیروزی نتانیاهو امید فلسطینی ها را بر تشکیل کشور مستقل کمرنگ کرده است

پیروزی بنیامین نتانیاهو در انتخابات پارلمانی اسرائیل امیدها را برای از سرگیری مذاکرات صلح با فلسطینی ها کمرنگ کرده است. او در کارزار انتخاباتیش چندین بار تاکید کرد که تا زمانی که نخست وزیر بماند اجازه تشکیل کشور مستقل فلسطینی را نمی دهد.

جمال حویل، عضو سازمان فتح درباره سیاست فلسطینی گفت: «هم اکنون موضع رهبری فلسطینی ها کاملا روشن است. شکایت خود از رفتار نژادپرستانه نتانیاهو را به تمام نهادهای جهانی، بخصوص به دیوان بین المللی کیفری خواهیم برد. همچنین مقاومت مردم فلسطین درباره شهرک سازی را تقویت می کنیم. این سیاست رسمی و کلی ما برای تقویت اتحاد میان فلسطینی ها است.»

اوز چلیکو، سفیر سابق ترکیه درباره تاثیر پیروزی آقای نتانیاهو و عدم حمایت از راه حل ایجاد دو کشور چنین اظهار داشت: «این به چهره بین المللی اسرائیل آسیب می زند، زیرا حمایت کلی از راه حل ایجاد دو کشور وجود دارد. آمریکا هم پشتیبان آن است. سیاست دوری از این راه حل اثرات منفی بر جایگاه بین المللی اسرائیل خواهد داشت، همچنین بهبود دوباره روابط ترکیه و اسرائیل را مشکلتر می کند.»

از سوی دیگر گروه حماس در نخستین واکنش پس از پیروزی آقای نتانیاهو از محمود عباس، رهبر تشکیلات خودگردان فلسطینی خواست تا مذاکرات صلح را متوقف کند.