انتخابات اسرائیل، رقابت شانه به شانه میان نتانیاهو و هرتزوگ

انتخابات اسرائیل، رقابت شانه به شانه میان نتانیاهو و هرتزوگ
نگارش از Euronews

حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو و ائتلاف اتحاد صهیونیست به رهبری اسحاق هرتزوگ و تزیپی لیونی برای بدست گرفتن قدرت در اسرائیل رقابت تنگاتنگی دارند.

از ساعت هفت صبح به وقت اسرائیل شهروندان این کشور به پای صندوق های رای رفتند تا ۱۲۰ نماینده پارلمان این کشور را انتخاب کنند، نمایندگانی که پس از اعلام نتایج، رایزنی های رسمی خود را برای برگزیدن نخست وزیر شروع می کنند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر فعلی و رهبر حزب لیکود که کارزار انتخاباتیش را با محوریت امنیت پیش برده امیدوار است برای چهارمین بار سکان هدایت کشورش را در دست بگیرد.

از سوی دیگر، ائتلاف اتحاد صهیونیست به رهبری اسحاق هرتزوگ وکیل ۵۴ ساله و تزیپی لیونی وزیر پیشین خارجه و دادگستری در رقابت شانه به شانه ای با حزب لیکود قرار دارد. این ائتلاف چپ میانه تمرکزش را روی مسائل اقتصادی و بویژه مشکل مسکن گذاشته است.

از زمان تاسیس کشور اسرائیل در سال ۱۹۴۸ میلادی تاکنون هیچ حزبی به تنهایی نتوانسته دولت را تشکیل دهد.

گزارش های اولیه از مشارکت زیر ۵۰ در صدی رای دهندگان حکایت دارد.

تاکید بر سیاست شهرک سازی در سرزمین های اشغالی و اصرار آقای نتانیاهو بر عدم تشکیل کشور مستقل فلسطینی موجب خشم فلسطینی ها شده است. از صبح روز سه شنبه و همزمان با انتخابات اسرائیل کرانه باختری رود اردن شاهد درگیری میان فلسطینی ها و پلیس است.

مطالب مرتبط