Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

یانزرود، فاتح گوی رقابتهای مارپیچ سرعت این فصل از جام جهانی اسکی

یانزرود، فاتح گوی رقابتهای مارپیچ سرعت این فصل از جام جهانی اسکی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به مجله هفتگی اسکی خوش آمدید. در این برنامه روی اسکی آلپاین متمرکز خواهیم شد. از مهمترین اتفاقات این هفته دنیای اسکی می خواهیم درباره شصت و پنجمین

آگهی

به مجله هفتگی اسکی خوش آمدید. در این برنامه روی اسکی آلپاین متمرکز خواهیم شد.

از مهمترین اتفاقات این هفته دنیای اسکی می خواهیم درباره شصت و پنجمین قهرمانی لیندسی وون در جام جهانی، مقابله پایاپای ماتزه و فنینگر، صحبت کنیم و از نظرات کارشناسی فرانک پیکار مطلع می شویم و از اینگمار استنمارک، اسطوره اسکی جهان می گوییم. ابتدا گوی کریستالی که یانزرود نروژی در مارپیچ سرعت از آن خود کرد. یانزرود اسکی باز نروژی توانست گوی رقابتهای مارپیچ سرعت یا همان سوپرجی را از آن خود کند. او در روزی اول شد و عنوان بهترین اسکی باز مارپیچ سرعت فصل را از آن خود کرد که دو اتریشی که امید اصلی قهرمانی بودند حتی نتوانستند پیست را تا پایان طی کنند. هاینس رایشلت و ماتیاس مایر، یکی بدلیل زمین خوردن و دیگری بدلیل خطای فنی از دور رقابتها کنار رفتند.

لیندسی وون که در دو ماه اخیر پیروزی قابل توجهی نداشت و تنها یک مدال برنز در مسابقات جهانی بیورکریک ایالات متحده بدست آورد، سرانجام درخشید. انتظار چندانی نمی رفت اما ناگهان اسطوره آمریکایی آمد و در رقابتهای ماریپچ سرعت گارمیش پارتن کرشن اول شد.

لیندسی وون در رقابتهای مارپیچ بزرگ پیست گارمیش پارتنکرشن، توانست به نزدیک دو ماه ناکامی پایان دهد و موفق شد سریعتر از دو ستاره این روزهای اسکی، تینا ماتزه، نفر اول اسکی بانوان در جام جهانی و آنا فنینگر نفر دوم این جام در این فصل از خط پایان گذر کند و فاتح ۶۵ امین قهرمانی دوران حرفه ای اش شد. تینا ماتزه که تنها ۲۴ امتیاز بیشتر از فنینگر دارد در جای دوم قرار گرفت و آنا فنینگر سوم شد تا از کورس قهرمانی در این فصل جام جهانی عقب نماند.

ویکتوریا روزنبرگ هم نشان داده است که آنچنان که باید در هفته های پایانی فصل با تدبیر و پخته عمل نمی کند و پایان دوران حرفه ای برای مایون رولاند، قهرمان جهان در مسابقات سرعت درسال ۲۰۱۳. دلیل آن هم پر واضح است، مصدومیتهای تکراری این قهرمان اسکی.

اسکی ورزشی است که سرعت در آن نقش اول را بازی می کند. در سرعت بالا شما اگر زمین بخورید احتمال مصدومیت بسیار بالاست. اسکی مقابله مستقیم بین سرعت و کوهستان است. اما پدیده های دیگر در مصدومیت مداوم اسکی بازان سهیم هستند. اسکی آلپاین فن تعادل است، یک اسکی باز بنوعی باید مدوام تعادلش را حفظ کند و همین باعث زمین خوردن می شود. او بعضی وقتها ۱۲۰ کیلومتر در ساعت سرعت دارد و حفظ تعادل در این شرایط کار دشواری است.

همچنینی مسایلی چون دید بالا و آب وهوا نقش زیادی در این زمینه بازی می کنند. گفته می شود بیش از ۳۶ عامل در مصدومیت یک اسکی باز نقش دارند.

به کلرادو در فوریه ۱۹۸۹ می رویم، اینگمار استن مارک به سی و سومین سالگرد تولدش نزدیک می شود و رقابت با جوانتر ها برای او بسیار دشوار است. جوانانی از جمله آلبرتو تومبا.

اسکی باز سوئدی، تکنیک بالایی دارد اما در سرعت قدرت رقابت جسمانی با دیگر ستارگان را ندارد. بسیاری از او می خواهند تا بازنشسته شود، چرا که دیگر مانند دهه گذشته نمی تواند قهرمان بلامنازع باشد. اما در فوریه سال ۱۹۸۹موفق می شود در اسپن، یکی از دشوارترین و مهمترین رقابتهای اسکی سرعت را ببرد و به ۸۶ امین پیروزی اش در مسابقات جهانی برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قهرمانی هادی چوپان در آرنولد کلاسیک ۲۰۲۴؛ «اسطوره کودکی من بودی و الان هر دو برای دنیا قهرمانیم»

نخستین دوره جام جهانی باشگاه‌ها در سال ۲۰۲۵ با شیوه جدید و حضور ۳۲ تیم در آمریکا برگزار می‌شود

تیم ایران با شکست مقابل آمریکا از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر حذف شد