Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نگاه بوستون به دادگاه جوهر سارنایف خیره شده است

نگاه بوستون به دادگاه جوهر سارنایف خیره شده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز پانزدهم آوریل ۲۰۱۳، روز جشن میهن پرستی در بوستون بود و بهمین مناسبت، هزاران نفر در مسابقۀ ماراتن شرکت کرده بودند. حوالی بعد از ظهر و در نزدیکی خط

آگهی

روز پانزدهم آوریل ۲۰۱۳، روز جشن میهن پرستی در بوستون بود و بهمین مناسبت، هزاران نفر در مسابقۀ ماراتن شرکت کرده بودند. حوالی بعد از ظهر و در نزدیکی خط پایان، دو انفجار پی در پی موجب متوقف شدن این ماراتن شد. این انفجارها سه کشته و ۲۶۴ مجروح برجای گذاشت.

بلافاصله بعد از این انفجارها، پلیس بوستون شروع به تحقیقات برای یافتن عوامل آن کرد و به دو برادر سارنایف رسید. در تصاویر ویدئویی ضبط شده، تیمورلنگ ۲۶ ساله و جوهر ۱۹ ساله که اهل چچن هستند، در حالیکه کوله پشتی حمل می کنند، دیده می شوند. به گفتۀ پلیس بوستون، بمب های دست ساز در این کوله پشتی ها جاسازی شده و در سطل های زبالۀ محل خط پایان این مسابقات قرار داده شده اند.

این انفجارها، رعب و وحشت تکرار حملات تروریستی را دوباره در آمریکا زنده کرد. مقامات این کشور در اظهار نظرهای خود، ضمن دعوت از مردم، از آنها می خواستند تا زمان شناسایی عاملان این انفجارها از گمانه زنی در مورد اینکه چه کسانی با چه هدفی دست به این انفجارها زده اند، خودداری کنند. باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا نیز به تمام نهادهای اجرایی این کشور دستور کمک به قربانیان این انفجارها را داد.

وی در یکی از مراسمی که با حضور تعدادی از مجروحان و خانوادۀ جان باختگان تشکیل شده بود، حضور یافت و خطاب به آنها گفت: “ در راهی که شما برای ترمیم زخم هایتان طی می کنید، شهرتان نیز همراهتان است. کشور هم در کنار شما ایستاده است. همۀ ما می خواهیم در این راه که دوباره ایستادن و راه رفتن را یاد می گیرید، با شما همراه باشیم. شما دوباره خواهید دوید، هیچ شکی در این باره ندارم، شما دوباره خواهید دوید.”

در جستجو برای یافتن برادران سارنایف، تیمور لنگ در جریان زد و خورد کشته شد اما پلیس توانست برادر کوچکتر را زنده دستگیر کند. جوهر که دانشجو بود و برادرش در هنگام گریز از دانشگاه یک پلیس را نیز به قتل رساندند.

برای یافتن جوهر ۱۹ ساله، بیش از ۹ هزار پلیس با استفاده از هلی کوپتر و تجهیزات پیشرفته بوستون را زیر پاگذاشتند. در طول عملیات تعقیب و گریز، مدارس و دانشگاهها در سراسر شهر تعطیل شده و از مردم خواسته شده بود در خانه هایشان بمانند.

از این انفجارها، یکی از شهروندان محل اختفای جوهر را در قایق کوچک وی در داخل باغ خانه اش به پلیس اطلاع می دهد و به این ترتیب، جوهر سارنایف بعد از زخمی شدن توسط پلیس دستگیر شد. دستگیری جوهر سارنایف به چهار روز کابوس بوستون خاتمه داد. اکنون دادگاه رسیدگی به اتهامات جوهر سارنایف، یکی از عوامل انفجارهای بوستون آغاز شده و در صورت اثبات اتهامات وی، احتمال محکوم شدن این بمبگذار به اعدام می رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معترضان به جنگ غزه مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی با حضور بایدن، اوباما و کلینتون را مختل کردند

دونده بریتانیایی پس از ۱۶ هزار کیلومتر و گذر از طول آفریقا به سفر خود پایان داد

چگونه تا پایان تعطیلات نوروز از خود دونده بسازیم؟