چه کسانی جوایز «سفیدترین اسکار» را به خانه بردند

چه کسانی جوایز «سفیدترین اسکار» را به خانه بردند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هشتاد و هفتین مراسم آکادمی علوم و هنرهای تصویری یکشنبه شب با اهدای جوایز به برندگان این دوره پایان یافت. نیل هریسون، مجری این برنامه در آغاز به شوخی،

آگهی

هشتاد و هفتین مراسم آکادمی علوم و هنرهای تصویری یکشنبه شب با اهدای جوایز به برندگان این دوره پایان یافت. نیل هریسون، مجری این برنامه در آغاز به شوخی، این مراسم را به خاطر اکثریت نامزدهای سفیدپوست در بخش های مختلف، سفیدترین اسکار خواند.

الخاندرو ایناریتو، کارگردان مکزیکی، جایزۀ اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم را برای فیلم “مرد پرنده ای” به خانه برد. وی هنگام دریافت این جایزه گفت: “من این جایزه را به هموطنان مکزیکی ام تقدیم می کنم و دعا می کنم که با همکاری یکدیگر بتوانیم حکومتی را که شایسته اش هستیم، بسازیم.” فیلم مرد پرنده ای علاوه بر اسکار بهترین کارگردانی و بهترین فیلم، سه جایزۀ دیگر از جمله بهترین فیلمنامۀ اقتباسی و بهترین فیلمبرداری را نیز از آن خود کرد. آلخاندرو ایناریتو دومین مکزیکی است که برندۀ جایزۀ اسکار می شود. پیش از وی، آلفونسو کوآرون به خاطر فیلم جاذبه (Gravity) در سال ۲۰۱۳ برندۀ اسکار بهترین کارگردان شده بود.

جولیان مور نیز به خاطر بازی در فیلم “هنوز آلیس” برندۀ اسکار بهترین بازیگر زن شد. وی که پیش از این چهار بار نامزد دریافت این جایزه بوده است، سرانجام در هشتاد و هفتمین مراسم اسکار جایزۀ بهترین بازیگر زن را از آن خود کرد.

این بازیگر ۵۴ ساله پیش از این، جوایز گلدن گلوب و بافتا را نیز برای همین فیلم به خانه برده بود. وی بهنگام دریافت جایزۀ اسکار با تشکر ویژه از هیئت داوران گفت: “در مقاله ای خواندم که بردن جایزۀ اسکار پنج سال به عمر آدم اضافه می کند، از آکادمی اسکار تشکر ویژه ای دارم چرا که همسرم از من جوانتر است.”

فیلم “هنوز آلیس” به موضوع بیماران مبتلا به آلزایمر می پردازد. در این فیلم، جولیان مور در نقش یک استاد زبان شناس بسیار موفق ظاهر می شود که به بیماری آلزایمر زودرس دچار شده است.

ادی ردمین، بازیگر بریتانیایی نیز برای بازی در فیلم “تئوری همه چیز” برندۀ بهترین بازیگر مرد این دوره از اسکار شد. وی در این فیلم، در نقش استیون هاوکینگ، فیزیکدان که به بیماری آ ال اس مبتلاست، ظاهر شده است. این بازیگر بریتانیایی پیش از این جایزۀ بافتا را نیز به خاطر بازی در همین نقش از آن خود کرده بود.

ادی ردمین به هنگام دریافت اسکار بهترین بازیگر مرد گفت: “این جایزه به تمامی کسانی که با این بیماری مبارزه می کنند و خانوادۀ آنها، استیون، جین، جاناتان و فرزندان استیون تعلق دارد.

این بازیگر بریتانیایی ۳۳ ساله مدت هفت ماه را برای تمرین این نقش سپری کرده است و تنها چند روز پیش از آغاز فیلمبرداری با استیون هاوکینگ، فیزیکدان و کیهان شناس ملاقات کرد.

فیلم “پسربچگی” نیز که ساخت آن دوازده سال طول کشیده، یکی دیگر از اسکارها را به خانه برد. پاتریشیا آرکت به خاطر بازی در این فیلم در نقش مکمل زن اسکار را از آن خود کرد.

فیلم پسربچگی به کارگردانی ریچارد لینکلیتر، در شش بخش نامزد جایزۀ اسکار شده بود اما تنها موفق به دریافت یک اسکار شد.

از دیگر فیلم هایی که اسکار را از آن خود کردند می توان به فیلم ضربۀ شلاق اشاره کرد. جی کی سیمونز به خاطر بازی در این فیلم اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد را از آن خود کرد. وی در این فیلم نقش یک معلم موسیقی را بازی می کند که شیوه های تدریس منحصر بفردی دارد.

این بازیگر ۶۰ ساله علیرغم بازی های درخشانی که در کارنامۀ خود دارد تاکنون موفق به کسب این جایزه نشده بود. اسکار بهترین بازیگر مکمل مرد نخستین اسکار جی کی سیمونز محسوب می شود. وی پیش از این جوایز گلدن گلوب و بافتا را از آن خود کرده بود.

فیلم بزرگ هتل بوداپست که با حضور مجموعه ای از بازیگران صاحب نام از جمله جود لاو و رالف فاینس نیز یکی دیگر از فیلمهایی بود که توانست در بخش های بهترین طراحی لباس، بهترین گریم، موسیقی و تولید جایزۀ اسکار را کسب کند. این فیلم در ۹ بخش نامزد اسکار شده بود اما سرانجام توانست ۴ اسکار را به خانه ببرد.

ایدا، فیلمی با کارگردانی پاول پاولیکوفسکی از لهستان نیز برندۀ جایزۀ بهترین فیلم در بخش زبان خارجی شد. فیلم ایدا در این بخش با فیلم لویاتان و تیمبوکتو رقابت می کرد. این فیلم پیش از این جایزۀ بهترین فیلم اروپا را در بیست و هفتمین دورۀ این آکادمی از آن خود کرده بود.

گفتگو با برندی هیت، فرستادۀ ای سی بی نیوز در مراسم اسکار

لیز پدرسون، خبرنگار یورونیوز: سلام برندی. شما در سالن تئاتر دالبی با بهترینهای هالیوود همراه بودید. جالبترین رخدادهای امشب چه بود؟

برندی هیت: فکر می کنم جالبترین چیز، اهدای جایزه بهترین فیلم و بهترین کارگردانی به «مرد پرنده ای» بود که بسیاری را شگفتزده کرد. در طول فصل جوایز سینمایی، بسیاری و از جمله منتقدان فیلم معتقد بودند که رقابت در رشته های بهترین کارگردانی و بهترین فیلم بین فیلمهای «پسربچگی» و «مرد پرنده ای» است. فیلم «پسربچگی» در ابتدای فصل جوایز سینمایی، برنده جوایز زیادی شد در حالی که «مرد پرنده ای» تقریبا در پایین لیست بود اما در پایان توانست هر دو جایزه بزرگ یعنی بهترین فیلم و بهترین کارگردانی را به خانه ببرد. [دو جایزۀ دیگر را نیز برای بهترین فیلمبرداری و بهترین سناریو کسب کرد.]

یورونیوز: پس چهار جایزه برای مرد پرنده ای و هتل بزرگ بوداپست، اما فیلم «پسربچگی» کار ریچارد لینکلیتر فقط جایزه بهترین هنرپیشه نقش دوم زن را گرفت که آن هم انتظارش می رفت. آیا این مایوس کننده نیست؟

آگهی

برندی هیت: برای طرفداران سازندگان فیلم «پسربچگی» بله. ساختن این فیلم دوازده سال طول کشید و واقعا هالیوود را شگفتزده کرد. این فیلم طی فصل جوایز، جایزه های زیای را برد. بسیاری فکر کردند که چون ساختن آن دوازده سال طول کشیده و همین تماشای بزرگ شدن هنرپیشه های فیلم طی این مدت، شایسته قدردانی بود. و این فیلم نامزد هم شد. طی فصل جوایز سینمایی، چندین جایزه را از آن خود کرده است، اما در نهایت مردم از تماشای فیلم «مرد پرنده ای» واقعا لذت بردند و آنان واقعا شیفته کارگردان شدند و اگر فیلم را نگاه کنید، می بینید که فیلمی بدون اشکال و یکدست بود. خوب، پاتریشیا آرکت برنده بهترین بازیگر نقش دوم زن شد. ایتان هاوک هم نامزد شده بود اما در پایان برگزیده نشد و رای دهندگان آکادمی تصمیم گرفتند که «مرد پرنده ای» را برگزینند.

یورونیوز: حالا در مورد «تک تیرانداز آمریکایی» صحبت کنیم، فیلمی که کلینت ایستوود ساخته فقط یک برنده داشت. فیلمی که با موفقیت زیادی روبرو بوده است. چطور فاصله بین تماشاگران و رای دهندگان در آکادمی را توضیح می دهید؟

برندی هیت: نیمی از رای تماشاگران به تک تیرانداز آمریکایی اختصاص یافته بود و باقی رای ها به هفت فیلم دیگر اختصاص داشت. این واقعا تکان دهنده بود. خیلیها فکر می کردند که این فیلم باید جایزۀ بهترین فیلم را می برد چرا که سالنهای سینما را به تسخیر درآورده است اما اینطور نشد. جالب بود که ببینیم کلینت ایستوود باز هم اعتبار کسب کرد. بردلی کوپر هم که دیدیم پیش تر بر روی فرش قرمز مراسم را ترک کرد اعتبار زیادی برای این نقش به دست آورد اما نتوانست در شب اهدای جوایز با دست پر از این مراسم خداحافظی کند.

یورونیوز: بهترین فیلم امسال هم برای دومین بار به کارگردانی از مکزیک تعلق گرفت. [آلخاندرو ایناریتو، برای فیلم مرد پرنده ای این جایزه را کسب کرد.] آیا این را می توان نشانه ای برای سینمای مکزیک دانست؟

برندی هیت: او واقعا همه را به هیجان آورد. وقتی که او جایزۀ بهترین کارگران را برد واکنش جمعیت را دیدیم. خیلی از حاضران و مردم فکر می کردند که او با فیلم مرد پرنده برندۀ این بخش خواهد شد. برخی از تصاویر این فیلم ، در شات های طولانی پانزده دقیقه ای و فقط با یک دوربین و از یک زاویه گرفته شده است.

آگهی

یونیوز: بله همینطور است و بخصوص وقتی به عقب نگاه می کنیم و می بینیم که فیلم ۱۲ سال بردگی هم سال پیش برنده اسکار شد. چطور این را توضیح می دهید؟

برندی هیت: بعضی ها به انتخابهای امسال انتقاد می کردند زیرا تعداد زیادی از نامزدهای زن و مرد در گروه بهترین بازیگر، بهترین کارگردان و نقش های مکمل سفید پوست بودند. حتی نیل پاتریک هریس، مجری برنامه نیز در یک شوخی این را مطرح کرد که خیلی ها را نخنداند. او گفت که این مراسم «سفیدترین» اسکار بود که به بازی کلمات و سپس با جایگزین کردن سریع آن با کلمۀ «درخشانترین»، این نکته را مطرح کرد. طرح این موضوع در ابتدای مراسم کمی آزاردهنده بود اما این موجب شد افراد زیادی در این باره صحبت کنند. این افراد فکر می کنند که اسکار باید از نظر نژادی متنوع تر باشد و خیلی خوب است وقتی می بینیم جایزۀ بهترین کارگردانی هم کمی از این تنوع را در میان برندگان نشان می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خوش پوش ترین ها و بد لباس های مراسم اسکار

فیلم مرد پرنده ای سه جایزه اسکار را ربود

واکنش مسئولان به تحصن حامیان فلسطینی‌ها در دانشگاه‌های آمریکا؛ دانشجویان چه می‌خواهند؟