Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

وزیر اطلاعات اسراییل: اگر ایران از دست تحریم ها خلاص شود باید چیزی در مقابل بدهد

وزیر اطلاعات اسراییل: اگر ایران از دست تحریم ها خلاص شود باید چیزی در مقابل بدهد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جیمز فرنی، خبرنگار یورونیوز با یووال استاینیتز، وزیر اطلاعات اسراییل در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ گفتگویی انجام داده است که وی در آن از لزوم از بین رفتن تاسیسات غنی سازی ایران در مقابل لغو تحریم ها س

آگهی

در حالی که رهبران جهان به دنبال توافقی در مذاکرات هسته ای ایران هستند اسراییل می گوید در تلاش است تا هر توافقی که منافع امنیتی اش را به خطر می اندازد را خنثی سازد.

اسراییل، خود، داشتن برنامه ی سلاحهای هسته ای را نه تایید و نه تکذیب می کند.

جیمز فرنی، خبرنگار یورونیوز با یووال استاینیتز، وزیر اطلاعات اسراییل در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ گفتگویی انجام داده است که وی در آن از لزوم از بین رفتن تاسیسات غنی سازی ایران در مقابل لغو تحریم ها سخن می گوید:

یورونیوز: دکتر یووال استاینیتز، وزیر اطلاعات اسراییل! با تشکر از اینکه دعوت ما را پذیرفتید. صحبتهای زیادی اینجا در کنفرانس امنیتی مونیخ در مورد مذاکرات هسته ای ایران شده است. نظر شما در مورد روند تحولات چیست؟

استاینیتز: ببینید، ما خیلی نگرانیم. ما معتقدیم که ایران نباید دولتی در آستانه ی هسته ای شدن باقی بماند یا به آن تبدیل شود. اگر ایران به آستانه تولید بمب هسته ای نزدیک شود دو اتفاق ممکن است پیش بیاید. اولا، دیر یا زود آنها بمب را تولید خواهند کرد. دقیقا همچون اتفاقی که چند سال پیش بعد از توافق با کره شمالی افتاد. دوما، کشورهای دیگر، کشورهای سنی مجاور دیگر هم به دنبال همین امر خواهند بود.

در نتیجه به جای جلوگیری از رقابت سلاح هسته ای اسلامی، شما چند حکومت در آستانه سلاح هسته ای در خاورمیانه خواهید داشت. در خاورمیانه بی ثبات و در جهان اسلام، و خودتان می دانید که نتیجه اش چه خواهد بود.

یورونیوز: چه قدر به نظرتان آنها به ساختن بمب نزدیک هستند؟

استاینیتز: نمی دانم. همچنان شکافهای جدی در مورد موضوعات مختلف وجود دارد. ما مذاکرات را از نزدیک دنبال می کنیم. معتقدیم که رویکرد کلی از ابتدا باید متفاوت می بود. اگر ایران از دست تحریم ها خلاص شود، اگر ایران به عنوان یک عضو معتبر جامعه جهانی شناخته شود، اگر تاسیسات هسته ای غیر نظامی ایران توسط دنیا به رسمیت شناخته می شود، ایران باید چیزی در مقابل بدهد. ایران باید تاسیسات غنی سازی خود را از بین ببرد تا دنیا مطمئن شود که آنها توانایی تولید بمب را ندارند و آنها حتی به ظرفیت لازم برای تولید بمب هم نزدیک نیستند.

یورونیوز: خوب، ایرانیها می گویند که تاکنون بازرسی های سختگیرانه ای صورت گرفته است.

استاینیتز: ببینید، من فقط این را می توانم بگویم: در ده تا پانزده سال اخیر دنیا دو توافقنامه با دو رژیم سرکش امضا کرده است. دو رژیم بی رحم و خطرناک که در پی تولید سلاح هسته ای بودند. یکی با لیبی در سال ۲۰۰۳ امضا شد و دیگری با کره شمالی در سال ۲۰۰۷. توافق با لیبی در مورد از بین بردن کل تاسیساتشان بود که همچنان در حال ساخت بود. توافق با کره شمالی عمدتا در مورد تعطیل شدن عناصر موجود و نظارت بیشتر و بازرسی با روشهای بهتر بود. نتیجه اش را دیدیم. کره شمالی سه یا چهار سال بعد بمب هسته ای ساخت. بنابراین ما باید از این اتفاقات اخیر درس بگیریم. توافق با ایران برای اینکه توافق خوب و رضایتبخشی باشد باید بیشتر به مدل لیبی نزدیک باشد تا به مدل کره شمالی. اگر ایران به سلاح دست یابد، دنیای خطرناک جدیدی پدید خواهد آمد. اولین بار خواهد بود که متعصبان اسلامی به این سلاح های خطرناک دست می یابند، و این فقط به آینده خاورمیانه یا اسراییل مربوط نمی شود بلکه مربوط به آینده جهان است.

یورونیوز: دولت اسراییل بارها در دهه های اخیر همچون چوپان دروغگو بوده است. اگر شما به کتاب نخست وزیرتان به نام «مبارزه با تروریسم» نگاه کنید در آن پیش بینی شده که ایران سه تا چهار سال دیگر به بمب دست می یابد، اما این کتاب در سال ۱۹۹۵ منتشر شده است. من فقط کنجکاوم که بدانم حالا افراد درون سالن کنفرانس و جامعه جهانی چرا باید پیش بینی های اسراییل را باور کنند در حالی که تاکنون آنها بدفعات غلط بوده اند؟

استاینیتز: فکر کنم که نخست وزیر نتانیاهو پیش بینی کرده که ایران دست به تولید سلاح می زند مگر اینکه دنیا در برابرش کاری انجام دهد و مشکلات زیادی در مقابلش قرار گیرد. بنابراین در قدم اول این امر مثبتی است که ایران هنوز به آنجا نرسیده است. این بد نیست. خوب است که دارد طول می کشد.

یورونیوز: ولی قبول دارید که مکررا اینگونه پیش بینی ها را انجام دادید. شیمون پرز در سال ۱۹۹۲ وقتی وزیر خارجه بود به تلویزیون فرانسه گفت که فکر می کند ایران تا پایان آن دهه به بمب دست یافته است.

استاینیتز: در آن زمان ایرانی ها می گفتند که برخی مزاحمتها، مزاحمتهای انفورماتیک و برخی مشکلات داشته اند و عناصری را هم پیدا کرده اند…من نمی دانم آنها از چه حرف می زنند، ولی در گذشته آنها مشکلات زیادی داشته اند. امروز هم آنها تا ساختن بمب راه درازی ندارند.

یورونیوز: چه اندازه؟

استاینیتز: نمی دانم. یک یا دو سال، بستگی دارد، و این بدون تلاشهای نخست وزیر نتانیاهو و اسراییل به طور کلی است. ولی بدون نخست وزیر نتانیاهو به طور خاص و تلاشهای دیپلماتیکش و سخنرانی هایش در اسراییل، در آمریکا، در سازمان ملل، در اروپا، دنیا اینگونه بر روی متوقف کردن ایران متمرکز نمی شد. در واقع نتانیاهو تنها نیست، اما او نقش مهمی در بیداری جهان در مقابل تهدید هسته ای ایران ایفا کرده است.

یورونیوز: آخرین سوالم. از موضوع سخنرانی در ایالات متحده حرف زدید. نخست وزیر نتانیاهو قرار است ماه آینده در مقابل کنگره سخنرانی کند. فکر می کنید پذیرفتن این دعوت بدون مشورت با رییس جمهور اوباما عاقلانه بود؟ چرا که ایالات متحده اگر متحد استراتژیک اول اسراییل نباشد یکی از متحدان استراتژیک رده بالای اسراییل هست.

استاینیتز: هیچکس از جمله نخست وزیر نتانیاهو در پی توهین به کسی در ایالات متحده نیست. ما احترام زیادی برای ایالات متحده و رییس جمهور اوباما قائل هستیم، ولی من هیچ رهبری را در جهان نمی شناسم که به جلسه مشترک کنگره (مجلس نمایندگان و سنا) دعوت شود و آن را رد کند. خوب ما گاهی ممکن است اختلافاتی داشته باشیم. از یک طرف ما در مورد رویکرد کلی و در مورد اینکه هدف نهایی این مذاکرات باید چه باشد تفاوتهایی داریم. و از طرف دیگر ما قدردان همکاری قوی و تبادل نظر با همه کشورهای ۱ + ۵ و به طور خاص ایالات متحده در این مورد هستیم. من همچنین مطمئن هستم که پس از انتخابات اسراییل در چند هفته آینده در هر صورت، این اتحاد استراتژیک، همکاری امنیتی و این دوستی عمیق بین اسراییل و ایالات متحده باقی خواهد ماند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل به برخی اشتباهات و ناهماهنگی‌‌ها در حمله هفت اکتبر حماس اعتراف کرد

ارتش اسرائیل دستور تخلیه شهر غزه را صادر کرد

واکنش اسرائیل به تهدید ایران در خصوص «محوکننده‌ بودن» جنگ احتمالی با حزب‌الله؛ میانجی‌ها هشدار دادند