نگرانی از شکست مذاکرات صلح کُردها و دولت ترکیه

نگرانی از شکست مذاکرات صلح کُردها و دولت ترکیه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فعالان کُرد ترکیه به دولت این کشور هشدار دادند که اگر برای پیشبرد مذاکرات صلح اقداماتی مشخص صورت ندهد، خطر شکست این مذاکرات جدی است. این در حالی است

آگهی

فعالان کُرد ترکیه به دولت این کشور هشدار دادند که اگر برای پیشبرد مذاکرات صلح اقداماتی مشخص صورت ندهد، خطر شکست این مذاکرات جدی است.

این در حالی است که طی روزهای اخیر شایعاتی مطرح شده بود مبنی بر اینکه عبدالله اوجالان، رهبر در حبس حزب کارگران کردستان ترکیه، پ ک ک، بزودی پایان درگیری های نظامی را اعلام خواهد کرد. شاخه سیاسی پ ک ک این شایعات را نادرست دانسته و حزب حاکم در ترکیه را به کم کاری در جریان مذاکرات صلح متهم کرده است.

از سوی دیگر، داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه هم در اقدامی مشابه کردها را مقصر دانست و گفت: «صحبت از صلح کردن کافی نیست. در مذاکرات باید شجاع و صادق بود و با حسن نیت مراحل و اقداماتی مشخص را صورت داد.»

این سخنانی در حالی ایراد می شود که به پیشنهاد حزب حاکم، پارلمان ترکیه قانونی را بررسی می کند که هدف از آن «تقویت امنیت ملی کشور» اعلام شده است.

اما نمایندگان کُرد حاضر در پارلمان ترکیه سیاست دولت این کشور را برای اعمال همزمان این قانون و پیشبرد مذاکرات صلح «ناهمگون و اشتباه» دانسته اند.

از زمان آغاز مذاکرات صلح و آتش بس در سال ۲۰۱۲، نیروهای نظامی پ ک ک به سوی مناطق شمالی عراق عقب نشینی کردند.

درگیری میان کردها و ارتش ترکیه در سه دهه اخیر بیش از ۴۰ هزار کشته برجا گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنوب شرق ترکیه صحنه درگیری تظاهرکنندگان کرد با پلیس

دیدار هنیه با اردوغان؛ آیا ترکیه نقش قطر را در میانجی‌گری میان حماس و اسرائیل برعهده می‌گیرد؟

اردوغان: مسئول تنش‌های اخیر خاورمیانه نتانیاهو است؛غرب در برابر حمله اسرائیل به سفارت ایران سکوت کرد