در حملات تروریستی پاریس از سلاح های خنثی شدۀ اسلواک استفاده شده است

در حملات تروریستی پاریس از سلاح های خنثی شدۀ اسلواک استفاده شده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سلاح های استفاده شده توسط برادران کواشی و آمدی کولیبالی در حملات تروریستی پاریس در اسلواکی خریداری شده و در واقع جز سلاح هایی هستند که بصورت غیرفعال و خنثی در این کشور بفروش می رسند. بر اساس تحقیقات مشترک صورت گرفته توسط یورونیوز و روزنامۀ “نوی چاس” و با استناد به گفته های پلیس فرانسه، این سلاح ها از اسلواکی آورده شده اند. پیش از این عنوان شده بود که سلاح های استفاده شده در این حملات تروریستی از بلژیک خریداری شده اند.

سلاح های نظامی غیرفعال شده در اسلواکی بصورت قانونی خرید و فروش می شوند. برای خریداری این سلاح های غیرفعال شده کافی است فرد خریدار بیش از ۱۸ سال داشته باشد. این سلاح ها بعد از آنکه خنثی یا غیرفعال می شوند تنها قابلیت استفاده در صنعت سینما و از این قبیل دارند چرا که امکان شلیک گلوله واقعی با آنها وجود ندارد. با اینحال، و با تکیه بر دانش تسلیحاتی می توان آنها را طی مراحل پیچیده ای بمنظور استفادۀ نظامی دوباره فعال کرد.

پس از این حملات، پلیس ضد تروریسم فرانسه، با یافتن شمارۀ سری هفت قبضه سلاحی که از این تروریست ها به جای مانده بود، به منبع فروش آنها در اسلواکی رسید.

با ردیابی شمارۀ سری یافت شده بود که پلیس اسلواکی توانست فروشگاه خرید و فروش این نوع سلاح ها در این کشور را بیابد. به گفتۀ پلیس اسلواکی و با توجه به دفتر ثبت فروش این اسلحه فروشی مشخص شد که این هفت اسلحه غیرفعال و به طور کاملا قانونی فروخته شده اند.

پس از آن بود که خبرنگار روزنامۀ نوی چاس به سراغ صاحب فروشگاه اسلحه فروشی رفت. در گفتگو با وی، تحقیقات پلیس در مورد اینکه پلیس اسلواکی برای اطمینان از سلاح های فروخته شده با شماره های مذکور به این فروشگاه مراجعه کرده، تایید شد اما از وی خواسته شده بود هیچ اطلاعاتی به خبرنگاران ندهد. وی در این باره تعهدی را به امضا رسانده است که بر اساس آن باید به رازداری در این مورد پایبند باشد.

در این فروشگاه علاوه بر چنین سلاح هایی، دیگر تجهیزات نظامی از جمله جلیقۀ ضد گلوله، لباس نظامی و گلوله نیز بفروش می رسد. از سلاح هایی که توسط برداران کوآشی و آمدی کولیبالی در بقتل رساندن ۱۷ نفر استفاده شده است، نمونه هایی وجود دارد. یکی از این سلاح ها، “وی زد ۵۸” ساخت جمهوری چک است که کنار آمدی کولیبالی در ویدئویی که پس از مرگش به روی سایت های اسلامگرا پخش شد، دیده می شود. این سلاح نیمه یا تمام اتوماتیک در زبان فارسی به نام تفنگ هجومی شناخته می شود. به گفتۀ همکار خبرنگار ما در روزنامۀ اسلواک نوی چاس، تنها با یک کارت شناسایی معتبر و مبلغ ۲۵۰ یورو می توان یکی از این اسلحه های غیرفعال شده را خریداری کرد.

در گفتگوی خبرنگار ما با لودوویک میکلانیک، متخصص سلاح در اسلواکی، این سلاح ها در این کشور به دلیل شیوۀ استفاده برای این مهم، با پیچیدگی کمتری نسبت به کشورهای دیگر از جمله چک، خنثی می شوند. در نتیجه با کمی دانش نظامی و تسلیحاتی می توان این سلاح ها را دوباره فعال کرد و مورد استفاده نظامی قرار داد.

در فرانسه و در ادامۀ تحقیقات، خبرنگار یورونیوز با مقامات ذیصلاح این کشور از جمله پلیس تماس گرفت اما هیچ پاسخی در تایید یا رد این مساله ارائه نشد. لوییک گارنیه، رییس گروه همکاری مبارزه با تروریسم در پاسخ به یورونیوز تاکید کرد که در جریان امکان دستیابی آسان به سلاح های نظامی در اسلواکی هست اما از توضیح در مورد تحقیقات بر سر این موضوع خودداری کرد. وزرات کشور فرانسه، دادستانی مبارزه با جرایم تروریستی و همچنین سخنگوی پلیس فرانسه نیز از دادن اطلاعات بیشتر در این مورد خودداری کردند.

در حال حاضر حمل و نقل سلاح سرد و یا سلاح های گرم غیرفعال شده در اروپا غیرقانونی است با اینحال قوانین یکسانی در رابطه با خرید و فروش و حمل سلاح های غیرفعال در سطح اروپا وجود ندارد. به منظور اطلاع از واکنش رسمی اتحادیۀ اروپا، یورونیوز با کمیسیون اروپا این سوال را مطرح کرده اما تاکنون پاسخی به این سوال داده نشده است. با اینحال این کمیسیون اعلام کرده که گزارشی را به پارلمان و شورای اروپا در رابطه با سوال های مذکور و همچنین حمل و نقل و خرید و فروش سلاح های خنثی شده در اروپا ارائه خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟

روسیه از انجام «عملیات ضد تروریستی» در داغستان خبر داد

تبعات حمله تروریستی به کنسرتی در مسکو: کارگران مهاجر در حال فرار از روسیه هستند