آتن در انتظار موافقت گروه یورو با درخواست تمدید برنامه نجات مالی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آتن در انتظار موافقت گروه یورو با درخواست تمدید برنامه نجات مالی

آتن امروز پنجشنبه درخواست خود در زمینه تمدید برنامه نجات مالی را تسلیم وزیران دارایی کشورهای عضو حوزه پولی یورو موسوم به گروه یورو می کند. درخواستی که مبتنی بر دریافت وام کوتاه مدت شش ماهه است.

پس از شکست مذاکرات روز دوشنبه نمایندگان گروه یورو و نمایندگان یونان، چانه زنی ها برای یافتن راه حلی برای بازپرداخت بدهی های آتن ادامه یافت و نخست وزیر یونان که تا دو روز پیش مخالف سرسخت تمدید برنامه نجات بود نهایتا با تعیین شروطی به آن رضایت داده است.

یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان که به توافق گروه یورو با طرح پیشنهادی کشورش امید بسته می گوید: «فکر می کنم اگر وضع به همین منوال ادامه پیدا کند، گروه یورو روز پنجشنبه در سطح فنی به نتیجه گیری مناسبی برسد. توافق در زمینه متن پیشنهادی روز جمعه و پس از آنکه از طریق تله کنفرانس از سوی طرفین در آتن و بروکسل مورد بررسی قرار گرفت، حاصل خواهد شد.»

برلین ادامه کمک مالی به یونان را جز لاینفک اصلاحات اقتصادی مندرج در توافقنامه سال ۲۰۱۰ خوانده است. توافقنامه ای که دو سال بعد نیز تمدید شد.

گروه یورو در نشست پیشین خود طی اولتیماتومی به آتن تا روز جمعه مهلت داد که راهی برای بازپرداخت بدهی ها بیابد. موافقت بانک مرکزی اروپا با اعطای وام اضطراری کوتاه مدت به بانک های یونان روزنه امیدی را برای این کشور گشوده است.