عمر البشیر: سیا و موساد حامی اسلام گرایان افراطی هستند

عمر البشیر: سیا و موساد حامی اسلام گرایان افراطی هستند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان، در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز گفت بر این باور است که مبارزه با اسلام گرایی افراطی نمی تواند فقط و فقط مسلحانه و خصمانه

آگهی

عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان، در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز گفت بر این باور است که مبارزه با اسلام گرایی افراطی نمی تواند فقط و فقط مسلحانه و خصمانه باشد بلکه باید این نگرش رادیکال را از منظر ایدئولوژیک نیز شکست داد.

عمر البشیر با اشاره به تدابیر و اقداماتی که دولت متبوعش برای مبارزه با اسلام گرایان افراطی صورت داده است گفت: «سیاست های ما در این زمینه بسیار موفقیت آمیز بوده است. وقتی جوانان افراطی را دستگیر می کنیم آنان را در جوار گروهی از جوانان تحصیل کرده قرار می دهیم تا درباره عقاید و تفکرات شان با آنها بحث و گفتگو کنند. ما از این طریق توانسته ایم باورهای افراطی سیاری از این جوانان را عوض کنیم.»

رئیس جمهوری سودان در بخش دیگری از این مصاحبه برخی سازمان های اطلاعاتی و امنیتی کشورهای غربی را در رشد و تقویت جریان های اسلامی افراطی مقصر دانست و گفت: «بر این باورم که سیا و موساد حامی این جریان ها و سازمان ها هستند، چون هیچ مسلمان حقیقی حاضر نیست چنین کارهایی بکند.»

گفتگوی کامل با عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان را می تواند روز چهارشنبه در «گفتگوی جهانی» یورونیوز ببینید.

سودان

  • بین سالهای 1899 تا 1956 سودان ابتدا توسط بریتانیا و سپس تحت نظر دولت مصر که تحت الحمایه بریتانیا است، اداره می شد.
  • انقلاب در مصر و استقلال این کشور از بریتانیا به سودان هم فرصت می دهد تا 4 سال بعد در سال 1956 به کشوری مستقل بدل شود.
  • دارفور، در زمان استعمار بریتانیا، موقعیت یک سلطانی خودمختار را بدست آورد. هرچند در سال 1916 بریتانیا دارفور را به امپراطوری عثمانی واگذار می کند.
  • سودان جنوبی، در 9 ژوییه 2011، شش ماه پس از همه پرسی که 98.83 درصد از مردم به آن رای مثبت دادند تبدیل به کشوری مستقل شد.
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عمرالبشیر: سیاستهای آمریکا عامل تنشهای بین المللی است

عمرالبشیر تجاوز به زنان را در دارفور تکذیب کرد

نقش پهپادهای ایران در منازعات؛ آیا پرنده‌های ایرانی توازن قوا را در جنگ داخلی سودان بر هم می‌زنند؟