اختلاف نظر میان روسیه و اوکراین پابرجاست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اختلاف نظر میان روسیه و اوکراین پابرجاست

پس از مذاکرات مینسک درباره بحران شرق اوکراین با حضور سران آلمان و فرانسه و اعلام توافق بر سر آتش بس، همچنان بی اعتمادی و اختلاف نظر میان رهبران مسکو و کی یف مشهود است.

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین به خبرنگاران گفت: «اگر مساله اعتماد باشد که پاسخ من این است که من به رهبران اروپایی اعتماد دارم ولی به نظرم ما مشکل اعتماد به روسیه را داریم.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری فدراسیون روسیه نیز گفت که آتش بس از روز یکشنبه برقرار می شود. با این همه وی افزود که با همتای اوکراینی خود درباره ارزیابی وضعیت توافق ندارد.

آقای پوتین خاطرنشان کرد: «با رئیس جمهوری اوکراین توافق کرده ایم که به کارشناسان نظامی اطلاع دهیم تا مشخص شود که اکنون چه اتفاقی در واقعیت در حال روی دادن است. من آماده ام از سوی خودمان این کار را انجام دهم.»

همزمان با اعلام توافق بر سر آتش بس، درگیری نظامی میان ارتش اوکراین و جدایی طلبان ادامه یافت. این درگیری در حوالی شهر دبالتسف، واقع در حد فاصل دو شهر اصلی تحت تصرف جدایی طلبان روی داد. شورشیان در تلاش هستند تا دبالتسف را محاصره کنند.

از سوی دیگر ایالات متحده آمریکا از توافق آتش بس در راستای پایان بخشیدن به جنگ در اوکراین استقبال کرده است و در همین حال از روسیه خواسته تا دست از حمایت از جدایی طلبان بردارد.