فشار بر اتحادیه اروپا برای یافتن راه حلی در لامپدوزا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فشار بر اتحادیه اروپا برای یافتن راه حلی در لامپدوزا

آبهای ساحلی ایتالیا همچنان شاهد مرگ پناهجویانی است که عمدتا از قاره آفریقا به امید آینده ای بهتر روانه اروپا می شوند.

مقامات محلی لامپدوزا در ایتالیا بارها درباره محدودیت امکانات، برای نجات مهاجران از آبهای ساحلی این کشور سخن گفته اند اما به گفته آنها تاکنون به این درخواست ها ترتیب اثر داده نشده است.

پیش از این دولت ایتالیا سعی کرد با افزایش شمار قایق های نجات به کمک پناهجویان برود اما از آنجا که اجرای این عملیات بسیار پرهزینه بود، در نهایت آن را متوقف کرد.

اکنون اتحادیه اروپا برای نجات پناهجویان وارد عمل شده اما به دلیل امکانات بسیار محدود همچنان بر شمار قربانیان افزوده می شود. در عملیات نجاتی که توسط اتحادیه اروپا هدایت می شود، تنها دو کشتی ایسلندی و ایتالیایی شرکت دارند.

شهردار لامپدوزا ضمن انتقاد از ارزیابی های نه چندان دقیق بروکسل از ابعاد این فاجعه انسانی گفت: «درک این موضوع در لامپدوزا آسان است اما برای آنها که هزاران مایل دورترند، آسان نیست. گاهی برای یافتن راه حل، تحلیل های نادرستی صورت می گیرد و به همین دلیل راه حل ها موثر نخواهند بود.»

کارلوتا سامی، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ضمن اشاره به مکان های دارای بیشترین شمار قربانیان پناهجو، خواهان اتخاذ راه حلی موثر از سوی اتحادیه اروپا شد.

او می گوید: «شمار مهاجران نسبت به دوره مشابه در سال گذشته دست کم سی درصد افزایش یافته و ضروری است که راه حلی از سوی اتحادیه اروپا ارایه شود.»

دمیتریس آوراموپولوس، کمیسر مهاجرت اتحادیه اروپا نیز در صفحه تویتر خود چنین نوشته است: «نبرد ما علیه قاچاقچیان بطور وقفه و هماهنگ ادامه دارد و ما باید بیش از انچه تاکنون انجام داده ایم وارد عمل شویم.»

رئیس دیپلماسی اروپا اعلام کرده است که در روزهای آینده نشستی برای بررسی این موضوع تشکیل خواهد شد.

تنها طی دو روز اخیر ۲۹ مهاجر در آب های مدیترانه جان باخته اند که علت مرگ آنها نه غرق شدن، بلکه سرما بوده است.