رسوایی بزرگ صدها میلیارد یورو تقلب و فرار مالیاتی در بانک «اچ اس بی سی»

رسوایی بزرگ صدها میلیارد یورو تقلب و فرار مالیاتی در بانک «اچ اس بی سی»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دامنه رسوایی فرار مالیاتی مشتریان ثروتمند شعبه سوییسی بانک بریتانیایی «اچ اس بی سی» با استفاده از سیستم خاص این بانک به قدری وسیع است که شامل مشتریان

آگهی

دامنه رسوایی فرار مالیاتی مشتریان ثروتمند شعبه سوییسی بانک بریتانیایی «اچ اس بی سی» با استفاده از سیستم خاص این بانک به قدری وسیع است که شامل مشتریان معروف این بانک از جمله محمد ششم پادشاه مراکش و یا هنرپیشه های مشهور هالیوود می شود.

در سال ۲۰۰۸ اروه فالسیانی، کارشناس کامپیوتر و کارمند این بانک از طریق هک کردن سیستم کامپیوتری اچ اس بی سی اطلاعاتی در این زمینه فاش می کند.

اطلاعات منتشر شده نشان می دهند مبلغ سنگین ۱۸۰ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو از ۱۰۰ هزار مشتری و ۲۰ هزار شرکت بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ به ژنو منتقل شده است. بیشترین مشتریان این بانک که مظنون به فرار مالیاتی هستند سوییسی بوده پس از آن بیش از ۹ هزار مشتری فرانسوی قرار دارد و مشتریان بریتانیایی این نهاد با بیش از ۸ هزار و ۸۰۰ نفر در ردیف سوم قرار می گیرند.

رابرت هالور، کارشناس بادربانک می گوید: «همه نوع فرار و تقلب مالیاتی هرچند متعلق به گذشته روزی فاش می شود. حقیقت همیشه پیروز و حکمفرما خواهد شد. همه اینها به روشنی نشان می دهد مسئله مربوط به فرار مالیاتی بدون آنکه مکان آن اهمیت داشته باشد چیزی است که در حال حاضر مورد توجه زیادی قرار گرفته است. زمان آن فرا رسیده و افشاگری های دیگری نیز وجود دارد.»

شعبه سوییسی این بانک بنام «اچ اس بی سی پرایوت بانک» در سال ۱۹۹۹ میلادی به مالکیت گروه اچ اس بی سی درآمد. این گروه در واکنش با قبول وجود ناهنجاریهایی در شعبه سوییسی خود دلیل آنرا عدم تطابق کامل قواعد و مقررات این نهاد با شعبه آن در سوییس اعلام کرده که از مقررات خاص بانکی از جمله عدم افشای اطلاعات بانکی در این کشور سود می برده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زنان سوئیسی برنده پرونده مهم تغییرات آب و هوایی در دادگاه حقوق بشر اروپا شدند

سوئیس در پی بحث‌های مرتبط با جنگ اوکراین سیاست بی‌طرفی خود را به همه‌پرسی می‌گذارد

سوئیسی‌ها در یک همه‌پرسی به افزایش میزان مستمری بازنشستگی رای دادند