مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید ایتالیا برگزار شد

مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید ایتالیا برگزار شد
نگارش از Euronews

مراسم تحلیف سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری جدید ایتالیا با حضور نمایندگان مجالس قانونگذاری، سنا و شوراهای محلی این کشور برگزار شد. آقای ماتارلا، قاضی

مراسم تحلیف سرجیو ماتارلا، رئیس جمهوری جدید ایتالیا با حضور نمایندگان مجالس قانونگذاری، سنا و شوراهای محلی این کشور برگزار شد.

آقای ماتارلا، قاضی دادگاه قانون اساسی، روز شنبه با رای اکثریت قاطع نمایندگان قوه مقننه، ۶۶۵ رای از ۱۰۰۹ نفر، به مقام ریاست جمهوری برگزیده شد.

با وجود آن که ریاست جمهوری در ایتالیا، مقامی تشریفاتی به شمار می رود، اما آقای ماتارلا، در نخستین سخنرانی خود در پارلمان، برخلاف رویه معمول، بر مبارزه با فساد و مافیا در ایتالیا و جنگ و تروریسم، در عرصه بین المللی، تاکید کرد.

رئیس جمهوری جدید ایتالیا مبارزه با مافیا و فساد را اولویت های اصلی این کشور برشمرد و گفت: «فساد در ایتالیا به مرز غیرقابل تحملی رسیده است. این معضل منابعی را که می تواند در اختیار شهروندان قرار بگیرد، از بین می برد.»

پیرزانتی، برادر بزرگتر سرجیو ماتارلا، در سال ۱۹۸۰ به دست مافیا در شهر پالرمو به قتل رسید.

رئیس جمهوری جدید ایتالیا، با تاکید بر اهمیت اتخاذ یک سیاست واحد اروپایی برای مقابله با چالش های جدید جهان گفت: «جنگ، حملات تروریستی، سرکوب سیاسی، قومی و مذهبی، فلاکت و گرسنگی، باعث ایجاد موج های گسترده مهاجرت و پناهندگی می شود. در برابر این فوریت تلخ و فجیع انسانی، اروپا باید متحد، مسئول و با اقتدار عمل کند.»

انتخاب سرجیو ماتارلا به مقام ریاست جمهوری، یک پیروزی سیاسی برای ماتئو رنتزی، نخست وزیر ایتالیا به شمار می رود.

مطالب مرتبط