سرجو ماتارلا با ۶۶۵ رای رئیس جمهوری ایتالیا شد

سرجو ماتارلا با ۶۶۵ رای رئیس جمهوری ایتالیا شد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرجو ماتارلا از سوی نمایندگان پارلمان و سنای ایتالیا با کسب ۶۶۵ رای موافق به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور برگزیده شد. آقای ماتارلا در کنار لئورا

ماتارلا دوازدهمین رئیس جمهوری ایتالیا از جنگ جهانی دوم تاکنون است.

سرجو ماتارلا از سوی نمایندگان پارلمان و سنای ایتالیا با کسب ۶۶۵ رای موافق به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور برگزیده شد.

آقای ماتارلا در کنار لئورا بلدرینی، رئیس مجلس نمایندگان پس از اعلام نتایج نهایی گفت: «توجه ما به ویژه به شهروندانمان و امید آنان است. همین کافی است.»

این چهارمین دور رای گیری برای انتخاب جایگزین جورجیو ناپولیتانو ۸۹ ساله از سوی نمایندگان پارلمان و سنای ایتالیا بود که سرانجام نامزد مورد اعتماد ماتئو رنتزی، نخست وزیر این کشور موفق به کسب رای اکثریت شد. نمایندگان برای این انتخاب از مجموع ۹۹۵ رای به حد نصاب ۵۰۵ رای نیاز داشتند. وی دوازدهمین رئیس جمهوری ایتالیا از جنگ جهانی دوم تاکنون است.

آقای ماتارلا از سال ۲۰۰۱میلادی عضو دادگاه قانون اساسی ایتالیا بوده و همچنین در شماری از دولت های پیشین این کشور نیز در سمت وزارت فعالیت کرده است.

امید به ماتارلا برای تشدید مبارزه علیه مافیا

پائولو ماتزانتی، سردبیر اسک نیوز، خبرگزاری رُم در گفتگویی تلفنی با یورونیوز درباره رئیس جمهوری جدید ایتالیا که از سوی نمایندگان پارلمان و سنا در چهارمین دوره رای گیری انتخاب شد، می گوید: «او دیر به فعالیت سیاسی روی آورد؛ پس از برادرش پیرسانتی که در آن زمان فرماندار منطقه سیسیل بود و به دست مافیا کشته شد.» سردبیر خبرگزاری رُم می افزاید: «همه امیدوارند که این دست چهره ها، مبارزه علیه مافیا و جرایم سازمان یافته را تقویت کنند.»

آقای ماتارلا که ۷۳ سال دارد، متولد پارلمو است و انتخاب خود به عنوان رئیس جمهوری ایتالیا را وام دار نظر مثبت و حمایت مستقیم ماتئو رنتزی، نخست وزیر این کشور است. این روزنامه نگار ایتالیایی در اینباره یادآور می شود: «رنتزی نقش یک کارگردان را ایفا کرد و موفقیتی مهم به دست آورد؛ نه به عنوان رئیس دولت بلکه در جایگاه دبیرکل حزب دموکرات که اکثریت کرسی های پارلمان را در دست دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تقسیم ثروت ۶ میلیارد یورویی‌ برلوسکونی؛ دوست دختر ۳۳ ساله ۱۰۰ میلیون یورو به ارث برد

درگذشت برلوسکونی؛ بیادماندنی‌ترین لباس‌ها، گاف‌ها و لحظه‌ها از نخست‌وزیر اسبق ایتالیا

سیلویو برلوسکونی، نخست وزیر پیشین ایتالیا درگذشت