چگونه عشق به خواندن را رواج دهیم؟

چگونه عشق به خواندن را رواج دهیم؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس مطالعات دانشگاه اموری در آمریکا، عملکرد مغز پس از خواندن یک رمان افزایش خواهد یافت. در این برنامه به روشهای ترویج کتابخوانی در میان مردم، و

آگهی

بر اساس مطالعات دانشگاه اموری در آمریکا، عملکرد مغز پس از خواندن یک رمان افزایش خواهد یافت. در این برنامه به روشهای ترویج کتابخوانی در میان مردم، و استفاده از تکنولوژی های نوین برای توسعه کتابخوانی پرداخته ایم.

آفریقای جنوبی: استفاده از تلفن های همراه برای توسعه کتابخوانی

بیشتر مردم آفریقای جنوبی در شهرهایی محروم یا مناطق روستایی زندگی می کنند. نرخ بالای بیکاری و نابرابری های اجتماعی باعث شده که بسیاری از جوانان قادر به تحصیل در مدارس نباشند و بسیاری از دانش آموزان نیز در خواندن و نوشتن ضعفهای زیادی داشته باشند.

بنا بر گزارش بنیاد سواد آموزی «فوندزا» تنها ۸ درصد از مدارس آفریقای جنوبی کتابخانه دارند و حدود ۱۸ درصد از افراد بالای ۱۵ سال بی سوادند.

برای تغییر این وضعیت، سازمان غیردولتی «فوندزا» در سال ۲۰۱۱ میلادی در این کشور آغاز به کار کرد و برای ترویج کتابخوانی دست به ابتکارات جدیدی زد.

مدیر بنیاد فوندزا می گوید: «یکی از دلایل مهم نبود فرهنگ مطالعه در آفریقای جنوبی، گران بودن کتابهاست و قیمت خرید کتابها خارج از توان مالی بسیاری از مردم است. ما تلاش می کنیم امکان دسترسی مردم به کتابها را افزایش دهیم. اما نه هر کتابی را. ما باید شمار کتابهای دارای محتوای محلی را افزایش دهیم تا جوانان بین محتوای کتابها و زندگی واقعی شان ارتباطی پیدا کنند، و داستانها را مرتبط با خود بدانند و بتوانند نسبت به کتابها و داستانهایی که می خوانند واکنش نشان دهند.»

بنیاد «فوندزا» از امکانات تلفن همراه نیز برای ارتباط با خوانندگان استفاده کرده است. ماهانه بیش از پنجاه هزار نفر از جوانان آفریقای جنوبی که بیشترشان سنی میان ۱۳ تا ۲۵ سال دارند، از طریق تلفن های هوشمند، رایانه ها و اپ میکسیت در گوشی های قدیمی تر، از سایت «فوندزا» استفاده می کنند. خوانندگان می توانند پس از مطالعه کتابها در تالارهای گفتگو و پرسش و پاسخ شرکت کرده یا اظهار نظر کنند.

مدیر «فوندزا» می گوید: «بخش بزرگی از فلسفه کار این است که مطمئن شویم خوانندگان محتوای مطالب را با دوستانشان در اشتراک می گذارند. به همین دلیل، هم در سایت پرسش و پاسخ و هم در اپ میکسیت، ابزاری برای به اشتراک گذاری فراهم کردیم. ما واقعا تلاش می کنیم تا با تشویق خوانندگانمان باعث رشد جوامعشان در آینده شویم.»

کارکنان «فوندزا» همچنین سعی می کنند مهارتهای تفکر انتقادی را در نوجوانان تقویت کنند زیرا این کار بر انتخابهایشان در زندگی شخصی تاثیر می گذارد.

بنیاد «فوندزا» همچنین تشکلی از نویسندگان را بوجود آورده و در حال حاضر با ۳۰ نویسنده از سراسر جنوب آفریقا که محتوای کتابها را در طیف وسیعی از زبانهای آفریقایی فراهم کرده اند، کار می کند. آنها همچنین به پرورش نویسندگان جوان می پردازند. به این نویسندگان فرصت تقویت مهارتهای قصه گویی داده می شود و از آنها برای رشدشان در نویسندگی حمایت می شود.

مربی این نویسندگان جوان می گوید: «هنگامیکه پیشرفت آنها را می بینید و هنگامیکه نوشته هایشان را که روز به روز بهتر می شوند، می خوانید، و وقتی می دانید که در این رشد سهیم بوده اید، بسیار شگفت انگیز است.»

از طریق تکنولوژی تلفن همراه، هزاران نفر از جوانان سراسر آفریقای جنوبی به خوانندگان فعال تبدیل شده اند. با این وجود هنوز برای دسترسی به کتابها با محدودیتهایی مواجه اند و سازمان «فوندزا» سعی دارد کتابخانه هایی برای آنها مهیا کند.

بلژیک: ترکیبی از آموزش دیجیتالی و آموزشهای سنتی

در عصر دیجیتال، از بسیاری از معلمان پرسیده می شود که آیا کتاب های درسی چاپ شده هنوز هم برای دانش آموزان در کلاسها جذاب است؟ و آیا در واقعیت، کتاب های الکترونیکی جایگزین انها نشده است؟

آن بلین، معلم زبانهای انگلیسی و هلندی در یک مدرسه فرانسوی در بروکسل است. مدرسه او به معلمان پیشنهاد داده که از فناوری های نوین استفاده کنند. او یکی از معدود معلمانی است که استفاده از کتابهای درسی الکترونیکی را برای تدریس انتخاب کرده است. از نظر او، این سیستم اجازه می دهد تا درسها را مطابق با نیاز دانش آموزانش ارایه دهد. به عنوان مثال، او می تواند با این سیستم، هم به شکل گروهی و هم بصورت فردی درس دهد.

او می گوید: «با این روش، همکاری دانش آموزان در روند آموزش بیشتر می شود زیرا در این حالت، همیشه باید یک نفر دستورالعمل ها را بخواند و فرد دیگری که باید به دسته بندی اطلاعات بپردازد و فرد سومی که بتواند فرهنگ لغت را بخواند و چهارمین نفری که یادداشت برمی دارد. سپس آنها می توانند نتایج را از طریق آی پد و یا ایمیل برای من بفرستند. بنابراین این شیوه دانش آموزان را مجبور می کند که با یکدیگر کار کنند.»

در این روش علاوه بر متون درسی دیجیتال، به هر دانش آموز یک لوح رایانه داده می شود تا به مواد درسی دسترسی داشته باشد. هر کس می تواند برای مثال، به صدای برنامه گوش دهد و سپس به سوالات و تمرینها پاسخ دهد. برای جوانان این ابزار امتیازات زیادی دارد.

متون آموزشی روی صفحه نمایش دیجیتال ارایه می شوند و برای اصلاح تمرینها نیز می توان بصورت گروهی عمل کرد. با این کار، خواندن متون و هجی کردن کلمات نیز آسانتر می شود و به این ترتیب دیگر بهانه ای نیز برای غیبت از کلاس وجود نخواهد داشت.

آگهی

آن بلین می گوید: «دانش آموزی که غایب است هم می تواند تمام متون درسی را که ما در کلاس انجام می دهیم، بطور مستقیم در خانه دریافت کند.»

معلمان نیز می توانید فیلم هایی را به اشتراک بگذارند که به آسان سازی موضوعات درسی کمک می کند.

پرتغال: تقویت ارتباط نسلها برای توسعه کتابخوانی

تحقیقات نشان می دهد که با خواندن بطور منظم، افراد مسن می توانند احتمال ابتلا به آلزایمر را کاهش دهند. در کشور پرتغال پروژه ای در حال اجراست که سعی دارد عشق به خواندن را از طریق ایجاد ارتباط میان نسل ها تقویت کند.

در شهر کالداس داراینیا در کشور پرتغال، پروژه ای به نام «خواندن برای شنیدن صدای انسان» در حال اجراست. در این پروژه دانش آموزان، زیر نظر معلمان، بخشی از وقت آزادشان را به خواندن کتاب اختصاص می دهند و سپس آنها را با افراد مسنی که در خانه سالمندان نزدیک مدرسه شان بسر می برند به اشتراک می گذارند.

آگهی

انا سیمائو، یکی از این دانش آموزان می گوید: «من یاد گرفتم که چگونه از خواندن ادبیات قدیم لذت ببرم. چیزی که قبلا تمایلی به آن نداشتم. مثلا اکنون بیشتر مایلم که کتابهای ادبی پرتغال را بخوانم. قبلا سعی می کردم بخوانم اما هیچی نمی فهمیدم و در نهایت دوستشان نداشتم.»

در خانه سالمندان، همیشه از دانش آموزان به گرمی استقبال می شود.

یکی از بازنشستگان ساکن خانه سالمندان می گوید: «ضرب المثلها، حکایات، معماها. این جور چیزها. دانش آموزان آنها را دوست دارند و هنگامیکه شروع به آواز خواندن می کنند، ما به آنها می پیوندیم. من هرگز آواز نخواندم اما با آنها همراهی می کنم.»

این پروژه که به طرحی ملی برای خواندن تبدیل شده، بر اهمیت با هم بودن و به اشتراک گذاری تجارب و داستانها تاکید دارد.

فیلومنا کراوو، هماهنگ کننده این پروژه می گوید: «ما فکر کردیم که دانش آموزان می توانند به نحوی، بازیگران اصلی این روش باشند و این چیزی است که در این پروژه انجام می دهیم. ما جوانان را تشویق به خواندن بیشتر می کنیم و اساسا به خواندن بهتر. و به آنها کمک می کنیم که به عنوان شهروندانمان رشد کنند زیرا آنها به این ترتیب با بخشی از جامعه ارتباط دارند.»

آگهی

این دومین سالی است که این پروژه در سطح دانش آموزان دبیرستانی اجرا می شود. مدارس تاکید می کنند که این کار، سطح آگاهی دانش آموزان را به دلیل ایجاد پلی با دیگران افزایش داده است.

آیا عشق به خواندن می تواند خلاقیت را بهبود بخشد؟ نظراتتان را در صفحات ما در شبکه های اجتماعی بیان کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دهقان فداکار ایران درگذشت

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد

«دانشگاه‌های خصوصی نمی‌خواهیم»؛ دانشجویان یونان خشمگین از تصمیم پارلمان با پلیس درگیر شدند