داعش برای مبادله خلبان اردنی با ساجده ریشاوی تا غروب فرصت داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Masoud Imani Kalesar
داعش برای مبادله خلبان اردنی با ساجده ریشاوی تا غروب فرصت داد

دولت اسلامی (داعش) با انتشار پیامی که به این گروه نسبت داده می شود و با صدایی که ظاهراً صدای «کنجی گوتو» گروگان ژاپنی است، برای دولت اردن ضرب الاجلی تازه تعیین کرد.

در این پیام منتشر شده در یوتیوب که صحت آن مورد تایید خبرگزاری رویترز و یورونیوز نیست داعش تهدید می کند اگر «ساجده ریشاوی» تا غرب امروز پنجشنبه ۲۹ ژانویه در مرز ترکیه تحویل داده نشود خلبان اردنی را می کشد.

«ساجده ریشاوی» زنی است که ماموریت عملیات انتحاری او در سال ۲۰۰۵ میلادی در اردن ناکام ماند اما همسر بمبگذار انتحاری او جان ۴۰ نفر را گرفت.

ظاهراً ساجده خواهر «مبارک الریشاوی» یار بسیار نزدیک به «ابومصعب الزرقاوی»، رهبر سابق القاعده در عراق است. این دو نفر در عراق کشته شدند.

داعش پیش از تعیین دومین ضرب الاجل برای آزادی دو گروگان ژاپنی۲۰۰ میلیون دلار باج خواست و با عدم پرداخت آن از سوی ژاپن، «هارونا یوکاوا» یکی از دو گروگان ژاپنی را سر برید.

داعش سپس در قبال آزادی دومین گروگان بجای ۲۰۰ میلیون دلار خواستار آزادی خانم ریشاوی از زندان اردن شد و مهلتی ۲۴ ساعت تعیین کرد که دیروز چهارشنبه به پایان رسید.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، امروز پنجشنبه فعالیت های «تروریستی» داعش و استفاده این گروه از غیرنظامیان بی گناه را نفرت انگیز و نابخشودنی خواند و آن را محکوم کرد.

نخست وزیر ژاپن اخیراً در سفری به خاورمیانه به کشورهایی که با داعش می جنگند وعده کمک ۲۰۰ میلیون دلاری داده بود.

از سوی دیگر والدین «معاذ الكساسبه» خلبان اردنی که در اسارت داعش است می گویند برای نجات فرزندنشان به دیدار عبدالله دوم پادشاه اردن رفته اند و پادشاه به آنان نسبت به آزادی فرزندشان اطمینان خاطر داده است.

این خلبان جنگنده اف-۱۶ روز ۲۴ دسامبر با سقوط هواپیمایش در استان رقه سوریه به اسارت گروه داعش درآمد.