کراماتورسک و دونتسک؛ دو چهره متفاوت اوکراین

کراماتورسک و دونتسک؛ دو چهره متفاوت اوکراین
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شهر کراماتورسک در ۷۰ کیلومتری جبهه های جنگ در شرق اوکراین قرار گرفته است. در ماه آوریل سال گذشته میلادی این شهر ۱۸۰ هزار نفری به تصرف شبه نظامیان

شهر کراماتورسک در ۷۰ کیلومتری جبهه های جنگ در شرق اوکراین قرار گرفته است. در ماه آوریل سال گذشته میلادی این شهر ۱۸۰ هزار نفری به تصرف شبه نظامیان حامی روسیه در آمد. چهار ماه بعد، ارتش اوکراین آن را از جدایی طلبان بازپس گرفت.

به ما گفتند که با جمهوری خلق دونتسک زندگی مردم بهتر خواهد شد؛ که دولت اوکراین مشروعیت ندارد؛ که ما پول زیادی را به دولت و برای بودجه کشور می پردازیم. آنها گفتند که پول ما اینجا خواهد ماند.

لیودمیلا، مدیر یک قهوه خانه می گوید مردم دوران دشواری را گذراندند.

«در دوران اشغال شهر، ما زیر بمباران بودیم و مردان مسلح در شهر راه می رفتند. غیرنظامیان از کراماتورسک خارج شدند. هیچ کسب و کاری هم انجام نمی شد. هیچ کسی کار نمی کرد. ما هم به اجبار اینجا را بستیم و چون درآمد نداشتیم شهر را ترک کردیم.»

همسر لودمیلا می گوید که در ابتدا با شبه نظامیان موافق بود اما پس از چند ماه نظرش تغییر کرد. او گفت: «به ما گفتند که با جمهوری خلق دونتسک زندگی مردم بهتر خواهد شد؛ که دولت اوکراین مشروعیت ندارد؛ که ما پول زیادی را به دولت و برای بودجه کشور می پردازیم. آنها گفتند که پول ما اینجا خواهد ماند.»

سرجیو کانتونه، خبرنگار یورونیوز از کراماتورسک گزارش می دهد: «با اینکه هنوز برخی گروه ها از دولت فعلی اوکراین انتقاد می کنند اما امروز اکثریت مردم، طرفدار دولت کی یف هستند.»

در نود کیلومتری کراماتورسک، شهر دونتسک تحت کنترل شبه نظامیان طرفدار روسیه است. ساکنان این شهر در وضعیت جنگی بسر می برند و با کمبود غذا و دارو روبرو هستند.

یکی از اهالی این شهر گفت: «وضعیت انسانی آنقدر بد شده که باید از یک فاجعه صحبت کرد. مهمتر از همه این است که اوکراین اجازه رسیدن دارو یا مواد غذایی را نمی دهد. به همین دلیل در حال حاضر تنها کمک های روسیه هستند که به داد ما می رسند.»

حدود نیمی از منطقه دونباس اوکراین، یعنی استان های دونتسک و لوهانسک، تحت کنترل شبه نظامیان قرار دارد. در حومه شهر، درگیری ها میان نیروهای ارتش و شبه نظامیان ادامه دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از دختران و زنان اوکراینی به هنگام آموزش نظامی

بحران جمعیتی سومین اقتصاد برتر جهان؛ از هر ۱۰ ژاپنی یک نفر بالای ۸۰ سال سن دارد

ناپدید شدن وزیر دفاع چین؛ آمریکا مدعی شد مقام چینی تحت بازجویی است