رهبر حزب سیریزای یونان: تعهدات دولت های پیشین برای ما الزام آور نیستند

Access to the comments نظرها
نگارش از امید لهبی
رهبر حزب سیریزای یونان: تعهدات دولت های پیشین برای ما الزام آور نیستند

ماراتن انتخابات پارلمانی یونان به ساعت های پایانی خود نزدیک شده است.

نه تنها مردم یونان بلکه کشورهای اروپایی نیز به این انتخابات مهم چشم دوخته اند.

نظرسنجی ها نشان می دهد که محبوبیت حزب “دموکراسی نوین” که توسط آنتونیوس ساماراس، نخست وزیر کنونی رهبری می شود کاهش چشمگیری داشته است.

به همین دلیل آقای ساماراس روز جمعه در آخرین گردهمایی انتخاباتی خود هوادارنش را به “نبرد و اتحاد” دعوت کرد و از آنها خواست به صورت گسترده در انتخابات شرکت کنند. وی تاکید کرد که “حتی یک رای هم برای آینده یونان و حرکت رو به جلوی آن” تعیین کننده است.

دولت محافظه کار کنونی به ویژه به دلیل اجرای سیاست های سختگیرانه اقتصادی که از سوی وام دهندگان بین المللی طراحی شده تحت انتقادهای شدیدی است.

خبرنگار یورونیوز که در گردهمایی حزب حاکم یونان حاضر بود می گوید که آقای ساماراس در این میتینگ نه فقط سیاست های دولت را معرفی کرد، بلکه به شدت حزب سیریزا را مورد انتقاد قرار داد و گفت که باور دارد در این انتخابات پیروز خواهد شد.

با این وجود به نظر می رسد محبوبیت حزب چپگرای سیریزا روز به روز افزایش می یابد و احتمال پیروزی آنها در این انتخابات دور از نظر نیست.

الکسیس سیپراس، رهبر این حزب در گردهمایی انتخاباتی روز پنجشنبه ضمن انتقاد شدید از سیاست های دولت های پیشین تاکید کرد که “تنها تعهداتی قابل احترام هستند که ناشی از مشارکت برابر یونان در نهادهای اروپایی باشند.” وی تاکید کرد “تعهداتی که دولت های پیشین داده اند” برای دولت جدید الزام آور نخواهد بود.

مهمترین عامل افزایش محبوبیت حزب سیریزا مخالفت آنها با سیاست های سختگیرانه اقتصادی است، چیزی که این حزب به آن “سیاست های وحشیانه دیکته شده توسط اتحادیه اروپا” می گوید و وعده داده است که اجرای آنرا متوقف کند.