Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پیشتازی حزب سیریزا در آستانه انتخابات پارلمانی یونان

پیشتازی حزب سیریزا در آستانه انتخابات پارلمانی یونان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حزب سیریزا آخرین تجمع برای مبارزات تبلیغاتی خود را روز پنجشنبه در آتن پایتخت یونان برگزار کرد. بنا بر دو نظرسنجی جدید، این حزب چپگرا به رهبری الکسیس

آگهی

حزب سیریزا آخرین تجمع برای مبارزات تبلیغاتی خود را روز پنجشنبه در آتن پایتخت یونان برگزار کرد.

بنا بر دو نظرسنجی جدید، این حزب چپگرا به رهبری الکسیس سیپراس، در انتخابات روز یکشنبه ۲۵ ژانویه پیروز خواهد بود.

نظرسنجی موسسه «مترون» نشان می دهد که حزب سیریزا ۳۶ درصد آرا را کسب خواهد کرد در حالی که حزب دموکراسی نوین، یعنی حزب آنتونیس ساماراس نخست وزیر یونان ۳۰ درصد آرا را به خود اختصاص خواهد داد.

نتیجه انتخابات پارلمانی زودهنگام یونان، در حوزه یورو تاثیری کلیدی خواهد داشت.

النی ریزوپولو، خبرنگار یورونیوز در مورد انتخابات عمومی یونان گفتگویی داشته است با استاماتیس یانیسیس، خبرنگارمان در آتن که در پی می آید:

یورونیوز: دو روز تا انتخابات بیشتر باقی نمانده است؛ احزاب «سیریزا» و «دموکراسی نوین» که دو رقیب اصلی در این انتخابات هستند، بر چه مسائلی تمرکز می کنند؟

استاماتیس یانیسیس:
بحث اصلی بین دموکراسی نوین و سیریزا در مورد اقتصاد است. در روزهای گذشته این بحث با استفاده از الفاظ خشنی انجام شد. دموکراسی نوین، سیریزا را متهم کرده که برنامه های مخفی برای خارج کردن یونان از منطقه یورو در دست دارد. سیریزا هم با رد این اتهامات می گوید دموکراسی نوین می داند که در این انتخابات بازنده است و از روی ناامیدی تلاش می کند با این شایعات نظر رای دهندگان را به خود جلب کند.
در هر صورت این جدال بین دو حزب اصلی در این انتخابات، باعث بی اعتمادی بیشتر برخی از یونانیان به اوضاع اقتصادی شده که مبالغ زیادی از پول نقد خود را از حساب های بانکی خارج کرده اند. اما بانک مرکزی یونان تا کنون در مورد این مسئله نگرانی نشان نداده است.

یورونیوز: اگر برنده این انتخابات اکثریت مطلق را بدست نیاورد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ هر یک از این احزاب برای تشکیل دولت مجبور به اتحاد با احزاب کوچکتر در پارلمان خواهد بود. حتی جورج پاپاندرئو، نخست وزیر سابق یونان، که در سال ۲۰۱۰ معامله وام تروئیکا به یونان را سرپرستی کرد، حزب سوسیالیست را ترک کرد. حزبی که پیشتر رهبری آن را نیز بدست داشت. او اکنون با تشکیل حزب سوسیال دموکرات در این انتخابات شرکت می کند و به نظر می آید قصد دارد در یک دولت ائتلافی جدید با دموکراسی نوین یا سیریزا، نقش آفرینی کند.

استاماتیس یانیسیس:
در حال حاضر و به غیر از راستگرایان تندروی «طلوع طلایی» که ممنوع هستند و حزب کمونیست یونان، تمام احزاب دیگر که به پارلمان راه خواهند یافت، متحدان بالقوه سیریزا و یا دموکراسی نوین هستند. حزب آقای پاپاندرئو هم همینطور. با این حال، همه نظرسنجی های اخیر نشان می دهند که حزب نخست وزیر پیشین کمتر از حد نصاب ۳ درصدی برای ورود به پارلمان رای خواهد آورد. او تا این لحظه تنها موفق شده، نظر رای دهندگان حزب سوسیالیست پاسوک را به خود جلب کند. پاسوک در پارلمان آینده حضور خواهد داشت اما بسیاری از کرسی های خود را به خاطر آقای پاپاندرئو از دست خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان: اتحادیه اروپا دروازه‌ها را به روی کودکان قحطی‌زده و آسیب‌دیده غزه باز کند

مقدونیه یا مقدونیه شمالی؟ خشم یونان از رئيس جمهور جدید اسکوپیه: چرا گفتی مقدونیه؟

تظاهرات روز جهانی کارگر در یونان؛ مدافعان حقوق فلسطینی‌ها هم به راهپیمایی پیوستند