انتشار گزارش 'نقش بریتانیا' در جنگ عراق بار دیگر به تعویق افتاد

Access to the comments نظرها
نگارش از Masoud Imani Kalesar
انتشار گزارش 'نقش بریتانیا' در جنگ عراق بار دیگر به تعویق افتاد

انتشار گزارشی در بریتانیا که به نقش و وارد شدن این کشور در جنگ عراق می پردازد و بسیاری انتظار آن را می کشیدند بار دیگر به تعویق افتاد.

جان چیلکات، رئیس کمیته تحقیق و تفحص در تهیه این گزارش می گوید «هیچ چشم انداز واقع بینانه ای» برای انتشار این گزارش تا چهار ماه دیگر و پیش از انتخابات پارلمانی ماه مه بریتانیا وجود ندارد.

پگ کیز که پسر سربازش در جنگ عراق جان باخته است می گوید:«صادقانه بگویم، به شدت و به تلخی دلخورم. این ننگ است. بسیاری از خانواده های آنهایی که در جنگ عراق کشته شدند منتظر این گزارش بودند. این گزارش برای ما که باید فصلی را ببندیم و با آن کنار بیاییم، مهم است.»

رز جنتل، مادر یکی دیگر از سربازان بریتانیایی است که جنگ عراق کشته شد. وی می گوید:«من و همه مادرانی که من با آنها صحبت کردم فکر می کنیم گزارش چیز خاصی از آب در نخواهد آمد. همۀ مدارک را در اختیار دارند، اما انتشار گزارش این همه وقت می برد. این حرکت، مردم را وا می دارد تا فکر کنند آنها می خواهند چه چیزی را از خانواده ها و از عموم پنهان کنند؟»

سال ۲۰۰۳ میلادی، زمانی که نیروهای ائتلاف با همراهی بریتانیا به عراق حمله کردند حزب حاکم در لندن حزب کارگر بود.

حدود ۱۲ سال بعد، انتشار این گزارش و ایراد اتهام و نقد به این حزب آن هم در آستانه انتخابات بی شک می تواند در نتیجه آرایی که در ماه مه از صندوق ها بیرون می آیند تاثیر بگذارد.