Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

گفتگوی اختصاصی رئیس صندوق بین المللی پول با یورونیوز

گفتگوی اختصاصی رئیس صندوق بین المللی پول با یورونیوز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کریستین لاگارد یکی از قدرتمند ترین زنان جهان است. او صندوق بین المللی پول را رهبری می کند، یعنی سازمانی که هدف آن ایجاد ثبات اقتصادی بلند مدت برای

آگهی

کریستین لاگارد یکی از قدرتمند ترین زنان جهان است. او صندوق بین المللی پول را رهبری می کند، یعنی سازمانی که هدف آن ایجاد ثبات اقتصادی بلند مدت برای جهان است. یورونیوز گفتگویی اختصاصی دارد با او درباره آینده یونان و منطقه یورو و اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۵.

یورونیوز: “خانم لاگارد، شما رئیس صندوق بین المللی پول هستید و برای بررسی درس هایی که می توان از کمک مالی به ایرلند آموخت به اینجا یعنی دوبلین آمده اید. آیا با توجه به هزینه اجتماعی تجربه ایرلند، این تجربه می تواند یک الگو باشد؟”

کریستین لاگارد: “اگر به رقم ها نگاه کنیم، بهبود اقتصادی فوق العاده است، زیرا نشان می دهد که رشد اقتصادی بالا و حتی بالاترین در منطقه یورو است. اگر به نرخ بیکاری نگاه کنید، تقریبا سه درصد کاهش یافته است. اگر به بدهی ایرلند نگاه کنید، رو به کاهش است. اگر به کسری بودجه نگاه کنید، تقریبا نصف شده است. بنابراین چنین ارقامی واقعا قابل اتکا و نشان از یک جهت گیری خوب است. اما ایرلند هنوز با بیش از ده درصد بیکاری روبروست که بیش از بیست درصد آن شامل جوانان است. بناراین در حالت مطلوب نیستیم. ایرلند اگرچه آغاز خوبی داشته، اما هنوز باید به کاهش بیکاری و افزایش کارآفرینی ادامه دهد. این کلید موفقیت کامل در بهبود اقتصادی ایرلند است.”

یورونیوز: “بنا به آمار دولتی ایرلند، ۷۵۰ هزار نفر از مردم این کشور در فقر زندگی می کنند. وقتی شما این وضعیت و نیز تاثیر برنامه ریاضتی بر زندگی مردم را می بینید، به عنوان چهره عمومی صندوق بین المللی پول چه احساسی دارید؟ این خبر وحشتناکی است که یک دارو فروش ۷۷ ساله در آتن دست به خودکشی می زند، زیرا نمی خواهد برای کودکانش قرض به ارث بگذارد. این خبرها را که می شنوید چه احساسی دارید؟”

لاگارد: “درست مانند هر انسان دیگری نسبت به اینگونه فجایع و بدبختی مردم، احساس دردناکی دارم.”

یورونیوز: “و درباره سیاست های موجود متاسفید؟”

لاگارد: “ولی به همین میزان، وقتی کشوری نمی تواند وضع خود را مدیریت کند و درخواست کمک دارد باید به آن کمک کنیم. آنها تا آنجا که می توانسته اند هزینه کرده اند، بدون اینکه وضع مالی خود را کنترل کنند و این وضع را بسیار خراب کرده است. بنابراین ما ناچاریم وارد عمل شویم و شرایط اقتصادی کشور را بازگردانیم و مطمئن شویم که اقتصاد در مسیر ایجاد شغل است و نه نابود کردن آن.”

یورونیوز: “پس برنامه این است که با حفظ آرامش، کاستن از هزینه ها را ادامه دهید. آیا نمی توان کاری متفاوت از این اقدامات ریاضتی خشن و ناگوار انجام داد؟ “

لاگارد: “فکر می کنم در مورد ایرلند، هدف روشن بود. یعنی تمرکز روی امور مالی و محاسباتی. این امری مشخص بود. مسئله بر سر مالکیت بسیاری از مردم و مقامات در ایرلند بود که می خواستند از این بحران مالی عمیق بیرون آیند. همچنین مسئله بر سر قابلیت های عظیم انسانی است که مردم برای استفاده از این قابلیت و جاری کردن آن در مشاغل تازه و دست یابی به نتیجه، تلاش می ورزند.”

یورونیوز: “اجازه دهید درباره یونان صحبت کنیم. می دانم که موضوع بسیار حساسی است و انتخابات نیز در راه است…”

لاگارد: “و به همین دلیل است که شاید من درباره آن نباید زیاد حرفی بزنم!”

یورونیوز: “به هرحال اجازه دهید صحبتی بکنیم.”

لاگارد: “می کوشیم تا همه ملاحظات را در نظر گیریم.”

یورونیوز: “من درک می کنم، اما رهبر حزب سیریزا یعنی آلکسیس سیپراس می گوید قصد دارد کمک عظیمی را که یونان از ترویکا دریافت کرده بازگرداند. فکر می کنید او خواهد توانست؟”

لاگارد: “فکر می کنم باید منتظر بمانیم و ببینیم نتایج انتخابات چه خواهد شد و چه ائتلافی شکل خواهد گرفت و آنگاه نسبت به تعهدات کشور با شرکای اروپایی یعنی طلبکاران خود چه خواهد کرد. بحث بر سر اجرای اصلاحات ساختاری برای احیای اقتصاد یونان است، که تنها میزان کمی از تعهدات مربوط به آن انجام شده و کارهای بیشتری در دستور است. نه برای ما و شرکای اروپایی و نه برای پارلمان اروپا، بلکه برای خود مردم یونان. همان گونه که مارتین شولتز رئیس پارلمان اشاره کرد”

یورونیوز: “و همچنین برای برخی از بانک های اروپای شمالی.”

لاگارد: “برای مثال در جمع آوری مالیات باید همه معیارها به شدت در نظر گرفته شود. منظورم جمع آوری مالیات از همه مردم یونان است که شامل ثروتمندان نیز هست. این یکی از اهدافی است که باید عملی شود.”

یورونیوز: “آیا میزان بدهی یونان برای این کشور قابل تحمل است؟”

آگهی

لاگارد: “با ادامه بررسی ها و پایان انتخابات و شکل گیری ائتلاف، اگر ائتلافی در کار باشد، در این مورد با مقامات کشور مذاکره خواهیم کرد.”

یورونیوز: “شما هیچ برنامه احتمالی و یا ارزیابی از قبل ندارید؟”

لاگارد: “اگر هم داشتم به هر حال اکنون به شما نمی گفتم. ممنون که پرسیدید.”

یورونیوز: “چه چیزی به خطر خواهد افتاد؟”

لاگارد: “به هر حال صندوق بین المللی پول تقریبا هر روز و هر زمانی که برای کمک به یکی از اعضا فراخوانده می شود یک برنامه احتمالی در دست دارد.”

آگهی

یورونیوز: “در انتخابات یونان چه چیزی در خطر است؟”

لاگارد: “مانند هر انتخابات دیگری است. با مردم است که در مورد آنچه می خواهند و برای آینده انتظار دارند، به طور دمکراتیک تصمیم بگیرند.”

یورونیوز: “و در مورد عضویت یونان در منطقه یورو؟”

لاگارد: “تصمیم در این مورد مربوط به من نیست. مربوط به بحث بین اعضای این منطقه و یونان است. اما من نظرات مختلفی شنیده ام و مطمئنم که شما نیز.”

یورونیوز: “پیآمدهای خروج یونان از منطقه یورو چه خواهد بود؟ اگر چنین شود تاثیر آن بر اقتصاد یونان چیست؟ می دانم که این یک پرسش فرضی است، اما مایلم دیدگاه شما را به عنوان رئیس صندوق بین المللی پول بدانم.”

آگهی

لاگارد: “به عنوان یک پرسش خیلی فرضی، در مورد خروج یک عضو، تا آنجا که من می دانم به معنای خارج شدن از زیر پوشش مقررات عضویت است که هزینه مالی گسترده ای خواهد داشت.”

یورونیوز: “اجازه دهید سراغ اقتصاد جهانی برویم. چالش های اصلی سال ۲۰۱۵ را چه می بینید؟”

لاگارد: “مسئله رشد اقتصادی و کارآفرینی است که خیلی با آنچه در سال ۲۰۱۴ بود تفاوت ندارد، به جز اینکه ما نسبت به ظرفیت رشد بسیاری از اقتصادهای پیشرفته غیر از آمریکا نگرانیم. آمریکا آشکارا در حال رشد عمیق تر و نیرومند تر است، اما این رشد را برای مثال در منطقه یورو و ژاپن نمی بینیم. در بریتانیا نیز می بینیم، اما نه آنقدر..”

یورونیوز: “و چرا در منطقه یورو نه؟”

لاگارد: “می دانید که مسئله سرمایه گذاری و کمک های آهسته، نسبی و تدریجی و مسئله تورم بسیار پائین، بر ظرفیت رشد و سطح اعتماد ها تاثیر می گذارد. یعنی در زمانی که شما برای احیای رشد به احیای اعتماد و سرمایه گذاری مجدد نیاز دارید، در یک حلقه خطرناک از کاستی این امکانات قرار می گیرید.”

آگهی

یورونیوز: “و پرسش نهایی: اگر به سیر فعالیت حرفه ای شما نگاه کنیم، می بینیم که مانند همه مقامات و سیاستمداران موفق، شما بر مسئله کارآفرینی تمرکز دارید، اما آقای سارکوزی…”

لاگارد: “اما جواب گرفتید!”

یورونیوز: “ولی اکنون آقای سارکوزی دارد به عرصه سیاست فرانسه باز می گردد. یعنی کسی که شما هنگام کار در دولت فرانسه خیلی به او نزدیک بودید. بدیهی است که او اکنون در راس حزب اپوزیسیون قرار دارد، اما اگر او تلفن کند و از شما بخواهد که به عرصه سیاست فرانسه بپیوندید، چه پاسخی خواهید داد؟”

لاگارد: “در مورد سیاست فرانسه مایل به اظهار نظر نیستم، چون…”

یورونیوز: “چون هیچ برنامه ای ندارید؟”

آگهی

لاگارد: “زیرا این وظیفه و ماموریت من نیست. علاقه من نیست.”

یورونیوز: “برنامه ای برای بازگشت به سیاست فرانسه ندارید؟”

لاگارد: “گفتم که پاسخی در این باره ندارم!”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با رای پارلمان، شهباز شریف به عنوان نخست وزیر پاکستان برگزیده شد

هشدار صندوق بین‌المللی پول: هوش مصنوعی بر ۴۰ درصد مشاغل در سراسر جهان تأثیر خواهد گذاشت

خلاء قدرت در بیروت؛ پارلمان لبنان برای بار دوازدهم در انتخاب رئیس‌جمهور ناکام ماند