سال ۲۰۱۴ میلادی، گرمترین سال جهان

سال ۲۰۱۴ میلادی، گرمترین سال جهان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سازمان ملی اقيانوسی و جوی آمريکا و ناسا، آژانس فضای آمریکا اعلام کردند که سال ۲۰۱۴ میلادی، گرمترین سال از زمان شروع ثبت دما در سال ۱۸۸۰ میلادی تا به

آگهی

سازمان ملی اقيانوسی و جوی آمريکا و ناسا، آژانس فضای آمریکا اعلام کردند که سال ۲۰۱۴ میلادی، گرمترین سال از زمان شروع ثبت دما در سال ۱۸۸۰ میلادی تا به امروز بوده است.

فعالیت انسان و مصرف سوخت های فسیلی، دلیل اصلی این پدیده عنوان شده است.

به گفته این دو سازمان آمریکایی، متوسط دمای سال ۲۰۱۴ حدود ۰.۶۹ درجه سانتیگراد بالاتر از دمای متوسط در قرن بیستم بوده است.

جان تاکر، دانشمند آب و هواشناسی در ناسا گفت: «انسانها با سوزاندن سوخت های فسیلی، به این مسئله کمک می کنند. ما با افزایش دی اکسید کربن در جو زمین روبرو هستیم که یک گاز گلخانه ای است. این گاز امواج تابش موج بلند برگشتی را جذب می کند و باعث گرم شدن زمین و اقیانوس ها می شود.

آقای تاکر افزود: «امیدواریم که رهبران جهان مشاهدات ما را جدی بگیرند و متوجه شوند که برخورداری از یک آب و هوای ثابت در این سیاره بسیار مهم است. این برای تمدن ما بسیار مهم است.»

هیات میان دولتی تغییرات آب و هوا، موسوم به آی پی سی سی (IPCC) در گزارشی اخیر خود هشدار داده اگر اقدامات جدیدی برای مبارزه با انتشار دی اکسید کربن صورت نگیرد، تا سال ۲۱۰۰ میلادی، دمای کره زمین تا ۴.۸ درجه سانتیگراد افزایش می یابد.

دانشمندان می گویند پیامدهای ناشی از تغییرات جوی مانند گردبادها، سیل و خشکسالی، فاجعه بار خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایالات متحده ماه آینده پس از ۵۰ سال به کره ماه بازمی‌گردد

چرا بعضی از سیارات فراخورشیدی خود به خود کوچک می‌شوند؟

دست شبح‌گون و چهره وهم‌انگیز کیهانی در تازه‌ترین تصاویر فضایی ناسا چیستند؟