Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مجله شارلی اِبدو با کاریکاتور پیامبر اسلام در سه میلیون نسخه چاپ شد

مجله شارلی اِبدو با کاریکاتور پیامبر اسلام در سه میلیون نسخه چاپ شد
Copyright 
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شماره جدید مجلۀ جنجالی «شارلی اِبدو» امروز چهارشنبه با کاریکاتور پیامبر اسلام در صفحه اول آن و با تیتر «تمامی بخشیده شد» و «من شارلی هستم» در سه

آگهی

شماره جدید مجلۀ جنجالی «شارلی اِبدو» امروز چهارشنبه با کاریکاتور پیامبر اسلام در صفحه اول آن و با تیتر «تمامی بخشیده شد» و «من شارلی هستم» در سه میلیون نسخه روانه مجله و روزنامه فروشی های فرانسه شد.

بیش از سه و نیم میلیون نفر یکشنبۀ گذشته، قلم بدست، با محکوم کردن حملات خونین هفتۀ گذشته در پاریس و در حمایت از این هفته نامه، بزرگترین تظاهرات تاریخ فرانسه را رقم زدند.

«لوز» مردی است که کاریکاتور صفحه اول شماره جدید این مجله طنز را طراحی کرده است، مجله ای که بازنشر و چاپ کاریکاتورهایی از پیامبر مسلمانان در آن، مرگ هفده شهروند فرانسه از جمله چند کاریکاتوریست و پلیس را بدنبال داشته است.

وی می گوید:«ما کاریکاتوریست هایی هستیم که بیشتر از همه دوست دارند شخصیت های بچگانه طراحی کنند، درست مثل زمانی که کودک بودیم، و راستی، تروریست ها هم زمانی کودک بوده اند و نقاشی کشیده اند، مثل ما، مثل همه بچه ها. اما در برهه ای آنها حس طنز و روح کودکانه خود را که اجازه می داد تا دنیا را با فاصله ببینند گم کردند. این کاری است که شارلی می کند؛ نگاه به دنیا با اندکی فاصله از آن.»

میلیونها نفری که در هوداری از مجله «شارلی اِبدو» در فرانسه و چند کشور دیگر دنیا با نوشته «من شارلی هستم» بر سر و بر دست و سینه تظاهرات کردند معتقد به آزادی بیانِ بی قید و شرط هستند.

منتقدانی هم هستند که ضمن محکوم کردن تروریسم می گویند «من شارلی نیستم» و آزادی بیان نباید مطلق باشد و باید دامنه ای برای آن تعریف گردد.

گروه سومی نیز هستند که با ذکر مثالهایی همچون کشتارهای دسته جمعی نژادی در طول جنگهای جهانی اول و دوم، بیطرفانه و جهانشمول بودن اصل «آزادی بیان» در برخی از کشورهای غربی را به چالش می کشند.

این گروه می گویند موضوعاتی هستند که قوانین و رسانه های غربی هجو یا به زیر سوال بردن آنها را محدود یا ممنوع کرده اند و از همین رو اصل «آزادی بیان» در این کشورها نگرشی دوگانه و گزینشی دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طراح کاریکاتور شارلی ابدو: محمدی که ما کشیدیم مرد خوبی است

«بازی قدرت» در جناح راست فرانسه با اخراج ۲ مهره مهم؛ در آستانه انتخابات چه کسی نفع می‌برد؟

خطرهای نهفته در انحلال مجلس فرانسه؛ ماکرون: میانه‌روها علیه راست افراطی متحد شوند