استرالیا درصدد استرداد خبرنگار استرالیایی زندانی در قاهره

استرالیا درصدد استرداد خبرنگار استرالیایی زندانی در قاهره
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وکیل یکی از سه خبرنگار زندانی شبکه الجزیره در مصر از دولت این کشور رسما خواستار استرداد وی به استرالیا شد. خانواده پیتر گرست، خبرنگار استرالیایی با

آگهی

وکیل یکی از سه خبرنگار زندانی شبکه الجزیره در مصر از دولت این کشور رسما خواستار استرداد وی به استرالیا شد.

خانواده پیتر گرست، خبرنگار استرالیایی با اعلام این خبر تصمیم دادگاه عالی مصر را «گامی مثبت» ارزیابی کردند و گفتند به حکم ماه نوامبر ریاست جمهوری مصر امید دوخته اند که به موجب ان امکان استرادد این زندانی ۴۹ ساله به استرالیا ممکن می گردد.

وزیر امور خارجه استرالیا ضمن تاکید بر امکان قانونی گفت: «آنها اخیرا قانون را تغییر داده و به موجب قانون جدید امکان جابجایی زندانی یا استرداد فرد متهم به کشور دیگری وجود دارد. ما در حال بررسی تمام امکان های موجود هستیم.»

درخواست استرداد این خبرنگار پس از آن صورت گرفت که دیوان عالی مصر، روز پنجشنبه با لغو حکم بدوی، دستور بررسی مجدد پرونده اتهام های سه خبرنگار الجزیره را داد.

پیتر گرست استرالیایی، باهر محمد مصری و محمد فهمی، رئیس دفتر شبکه خبری الجزیره در مصر که تابعیت دوگانه مصری و کانادایی دارد در ماه دسامبر سال ۲۰۱۳ به اتهام تبلیغات کذب علیه مصر و در حمایت از اخوان المسلمین بازداشت و محکوم شدند.

این خبرنگاران که در دادگاه بدوی ماه می سال گذشته، به تحمل هفت تا ده سال حبس محکوم شده اند، به موجب قانون مصر تا زمان تشکیل دادگاه جدید همچنان در بازداشت خواهند ماند.

این حکم انتقاد نهادهای مدافع حقوق بشر و انجمن های حمایت از خبرنگاران را برانگیخته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرونده اتهام های سه خبرنگار الجزیره مجددا بررسی می شود

بدترین کشورهای اروپا از لحاظ آزادی رسانه کدامند؟

آمریکا برای اطلاعاتی درباره یک هکر ایرانی ۱۰ میلیون دلار پاداش تعیین کرد