سیاستهای کلان کی یف در سال جدید؛ اصلاحات و نزدیکی به اتحادیه اروپا و ناتو

سیاستهای کلان کی یف در سال جدید؛ اصلاحات و نزدیکی به اتحادیه اروپا و ناتو
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوکراین با اقتصادی نابسامان، جنبش جدایی طلبی مسلحانه در مناطق شرقی و بالاتر از همه بدون شبه جزیره کریمه خود که اکنون ضمیمه خاک روسیه است به استقبال

آگهی

اوکراین با اقتصادی نابسامان، جنبش جدایی طلبی مسلحانه در مناطق شرقی و بالاتر از همه بدون شبه جزیره کریمه خود که اکنون ضمیمه خاک روسیه است به استقبال سال جدید میلادی می رود.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین پایان دادن به این سه بحران اساسی کشورش را در انجام اصلاحات، مذاکره با روسیه و همزمان در نزدیکی به اتحادیه اروپا و ناتو می داند.

وی روز دوشنبه پس از امضای قانونی که به سیاست بیطرفی اوکراین پایان می دهد گفت: «من در صدد انجام اصلاحاتی در کشور هستم که همسو با استانداردهای اتحادیه اروپا و استانداردهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی خواهد بود.»

کی یف، مسکو را مسبب و محرک جنبش جدایی طلبی در شرق اوکراین می داند اما در عین حال پایان ناآرامی ها را نیز نه در رویارویی بلکه در مذاکره با مسکو می داند.

آقای پوروشنکو که قرار است در ۱۵ ژانویه در قزاقستان با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دیدار کند پایبندی به پروتکل مینسک را شرط کلیدی صلح می داند.

وی در همین راستا گفت: «شرط کلیدی پروتکل مینسک که صلح را یکبار و برای همیشه به کشور ما خواهد آورد، کنترل و بستن مرزهای [شرقی] و خروج نیروهای خارجی از خاک کشور ماست. به محض خروج این نیروها از اوکراین هیچ درگیری وجود نخواهد داشت، درگیری ای که به خودی خود وجود ندارد و با طرح قبلی ایجاد شده است.»

اما در فصل سرما و در آستانه سال نوی میلادی و برغم کمکهای مسکو، ساکنان دونتسک و لوهانسک روزهای راحتی را از سر نمی گذرانند و برای دریافت بسته های کمک صف می کشند.

بسیاری از ساکنان این دو منطقۀ تحت کنترل جدایی طلبان بدون دریافت کمک قادر به ادامه زندگی نیستند.

مادربزرگی در دونتسک در جواب به این سوال که در سال نو چه می خواهد گفت: «می خواهم صلح باشد و مستمری و مزایایی که پیشتر به کودکان تعلق می گرفت دوباره پرداخت شود. اگر دولت جدید این کار را نکند ما از گرسنگی خواهیم مرد.»

کی یف، پرداخت مستمری به ساکنان مناطق دونتسک و لوهانسک را با این استدلال که بدست جدایی طلبان می افتد، قطع کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمانده ارتش اوکراین: وضعیت در جبهه نبرد با وجود مهار حملات روس‌ها «دشوار» است

آخرین تحولات جنگ در اوکراین؛ رهبران غربی در دومین سالگرد تهاجم روسیه چه گفتند؟

ارتش اوکراین از شهر آودیئیفکا عقب‌نشینی کرد