Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ناوالنی می گوید حتی با محکومیت به زندان هم پوتین را رها نمی کند

ناوالنی می گوید حتی با محکومیت به زندان هم پوتین را رها نمی کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الکسی ناوالنی، حزب حاکم به رهبری ولادیمیر پوتین را "حزب دزدها و کلاهبردارها" می نامد.

آگهی

گزارش تفصیلی

الکسی ناوالنی، طی سالهای اخیر به یکی از مخالفان سرسخت ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه تبدیل شده است. وی که شعار مبارزه با فساد مالی و سوءاستفاده از قدرت را سر می دهد، تظاهرات گسترده علیه نتایج انتخابات پارلمانی روسیه در دسامبر۲۰۱۱ و همچنین اعتراضات سراسری به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۲ را رهبری کرد.

آقای ناوالنی، حزب حاکم به رهبری ولادیمیر پوتین را “حزب دزدها و کلاهبردارها” می نامد. این رشته تظاهرات در سال ۲۰۱۲ نیز در اعتراض به ریاست جمهوری سه باره ولادیمیر پوتین تکرار شدند.

وی دانش آموخته حقوق از دانشگاه “دوستی ملل” است و به خاطر موضعگیری های ملی گرایانه و ضد پوتین اخراج شده اما مخالفت با رییس جمهوری روسیه را نه تنها کنار نگذاشته بلکه بر شدت آن نیز افزوده است.

گسترش شبکه های اجتماعی نیز طی سال های اخیر، علیرغم محدودیت های اعمال شده در روسیه، به کمک الکسی ناوالنی آمده است. وی به روی سایتی به نام “روسپیل” که در زبان روسی به حلقه های روی تنه درخت بعد از قطع کردن آن می گویند، با همکاری حقوقدانان مخالف دولت روسیه، به افشای رانت های دولتی و کسانی می پردازد که با رشوه به خرید و فروش های دولتی و تجاری دست زده اند.

مخالف سرسخت ولادیمیر پوتین که چیزی نمانده بود شهردار مسکو بشود، درباره فعالیت خود می گوید: “تلاشم را بر موضوع اختلاس و فساد مالی متمرکز کرده ام این مساله روسیه کاملا یک فعالیت سیاسی است و بخش مهمی را به خود اختصاص داده است. من فقط با فساد مبارزه نمی کنم بلکه مبارزه من با سیاستمدارها نیز هست.”

وی و هوادارانش خواهان شفاف سازی در مورد قراردادهای اقتصادی بویژه در زمینه هایی مانند نفت و گاز هستند.

این مبارزات، از الکسی ناوالنی یک چهره محبوب در روسیه ساخته است. تا جایی که وی در ژوییۀ ۲۰۱۳، در انتخابات شهردار مسکو، در مقابل رقیب خود که حمایت ولادیمیر پوتین را با خود داشت، قرار گرفت.

رسانه های صوتی و تصویری روسیه به دلیل فعالیت و دستگیری وی در تظاهراتی در مقابل کاخ کرملین، از تبلیغ برای الکسی ناوانلی در این انتخابات خودداری کردند. با این حال وی توانست ۲۷ درصد از آرا را از آن خود کند.

البته این مخالفت ها و اعتراض ها برای الکسی ناوالنی ارزان تمام نشده است. وی که در حال حاضر در حبس خانگی است و حق ندارد شهر مسکو را ترک کند، بارها از سوی دادگاههای متعدد به اتهام دریافت رشوه و کلاهبرداری محاکمه شده است. حکومت روسیه از همان اتهاماتی برای مخالف رام نشدنی خود استفاده می کند که آلکسی ناوانلی به آنها معترض است. در سال ۲۰۱۳ دادگاهی وی را به یک اختلاس ۵۰۰ هزار یورویی متهم و به ۵ سال زندان محکوم کرد.

هر چند وی بعد از آن به دلیل اینکه باید در انتخابات شهرداری مسکو شرکت می کرد، آزاد شد اما آزادی آنروز بهای دیگری داشت. اکنون وی و برادرش به روی هم به ۷ سال زندان تعلیقی و تعزیری محکوم شده اند.

دادگاه به وی حکم تعلیقی داده و می خواهد او را در حبس خانگی نگهدارد اما برادرش باید به زندان برود. آلکسی ناوالنی که می گوید دست از سر حکومت ولادیمیر پوتین برنخواهد داشت معتقد است مجازات برادرش برای تنبیه بیشتر اوست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین شرایط جدید روسیه را برای صلح با اوکراین اعلام کرد؛ کی‌یف پیشنهاد مسکو را رد کرد

کرملین: پوتین در سانحه هوایی نمی‌میرد

پوتین: روسیه برای پیروزی در جنگ اوکراین نیازی به سلاح اتمی ندارد