دادگاهی در ترکیه حکم دستگیری فتح الله گولن را صادر کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دادگاهی در ترکیه حکم دستگیری فتح الله گولن را صادر کرد

دادگاهی در استانبول روز جمعه فتح الله گولن رهبر جنبش اسلامی میانه روی ترکیه که مدت شانزده سال است در آمریکا اقامت دارد را به توطئه برای سرنگونی دولت رجب طیب اردوغان متهم و حکم دستگیری او را صادر کرد.

خصومت بین رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و فتح الله گولن که در جنبش اسلامی میانه رو رقیب یکدیگر شناخته می شوند زمانی بالا گرفت که پرونده فساد مالی دولت اروغان در زمان نخست وزیری وی به رسوایی بزرگی تبدیل شد.

از سوی دیگر همان دادگاه روز جمعه اکرم دومانلی سردبیر روزنامه زمان را که قبلا به همراه یکی از همکارانش و به اتهام حمایت از فتح الله گولن بازداشت کرده بود، به قید ضمانت آزاد کرد.

اکرم دومانلی پس از آزادی گفت: “ما در طول شب گذشته مشغول شهادت دادن نزد دادستان بودیم. در پایان از او پرسیدم آیا دلیل رفتاری که طی چهار روز زندان بر ما رفت درج دو مقاله و یک خبر در روزنامه بوده؟ و دادستان گفت آری.”

رجب طیب اردوغان، از زمان طرح پرونده فساد مالی در دوران نخست وزیری خود، به نفوذ سازمان فتح الله گولن در دستگاه پلیس و دادگستری این کشور مظنون شد و دست به تصفیه وسیعی در این نهادها زد.

فتح الله گولن دارای نفوذ گسترده ای در رسانه های ترکیه است و طرفداران او مدارس و شرکت های تجاری بسیاری را در ترکیه و خارج از آن اداره می کنند.