Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حماس برای کمیسیون اروپا هنوز سازمانی تروریستی است

حماس برای کمیسیون اروپا هنوز سازمانی تروریستی است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کمیسیون اتحادیه اروپا رای دادگاه عمومی اتحادیه اروپا در مورد حذف نام حماس از فهرست سازمانهای تروریستی را مورد بررسی قرار می دهد.

با رای دادگاه اتحادیه اروپا، عملا تصمیم اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۱ که به موجب آن نام حماس در فهرست سازمان های تروریستی قرار می گرفت، لغو می شود.

به گفته قضات دومین دادگاه عالی اتحادیه اروپا، تصمیم اروپا صرفا برپایه استنباط از محتوای گزارش های رسانه ها و نه با بررسی اقدامات حماس اتخاذ شده بود.

با این همه، ممنوعیت کمک مالی به حماس دست کم برای سه ماه آینده و تا زمان رسیدگی به درخواست تجدیدنظر اتحادیه اروپا پابرجاست.

موسی ابومرزوق، از جنبش حماس تصمیم سیزده سال گذشته اروپا را اشتباهی تارخی خواند و گفت: «حماس یک جنبش مقاومت است و براساس قوانین و ضوابط بین المللی، مقاومت در برابر اشغال امری عادی و طبیعی است.»

اما رای دادگاه اتحادیه اروپا با انتقاد اسرائیل روبرو شده است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در واکنشی فوری، با یادآوری خطر حماس برای تل آویو گفت که از اروپا می خواهیم تا فورا نام حماس را در فهرست سازمانهای تروریستی قرار دهد. او افزود: «اروپا از هولوکاست عبرت نگرفته است!»

پاول هرچسون، سخنگوی وزارت خارجه اسرائیل گفت: «ما براین باوریم که اروپایی ها در اینکه حماس یک سازمان تروریستی است، با ما و جامعه بین الملل موافقند. این اروپایی ها بودند که نخستین بار حماس را در فهرست سازمان های تروریستی قرار دادند.»

حماس قوی ترین نیروی سیاسی در نوار غزه در اوایل سال جاری میلادی بمدت ۵۰ روز با ارتش اسرائیل وارد جنگ شد.

گذشته از موضوع حماس، امکان برسمیت شناختن کشور فلسطین روز به روز در اروپا قوت می گیرد. همانطور که فدریکا موگرینی، رئیس جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر ماه گذشته خود به غزه از تمایلش به مذاکره با کشورهای عضو اتحادیه اروپا این باره سخن گفته بود.

در همین حال پارلمان اروپا قرار بود روز چهارشنبه در مورد برسمیت شناختن یک کشور مستقل فلسطینی رای گیری کند اما در پی اختلاف نمایندگان، این اقدام جای خود را به صدور قطعنامه ای در حمایت از مذاکرات صلح خاورمیانه داد که در آن، از استقلال فلسطین بطور اصولی حمایت می شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح اروپا برای استقرار ماموریت مرزی در رفح بعد از پایان جنگ و بعد از موافقت اسرائيل و مصر

اتحادیه اروپا ۹ نهاد و شخص ایرانی از جمله وزیر دفاع را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه تحریم می‌کند

جوزپ بورل: ناتو مکمل استقلال راهبردی اروپاست؛ اتحادیه هم باید در مواجهه با چالش‌ها سریع‌تر عمل کند