گفتگو در لیما بر سر تغییرات جوی زمین به طول انجامید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گفتگو در لیما بر سر تغییرات جوی زمین به طول انجامید

گفتگو بر سر گرم شدن زمین میان نمایندگان کشورهای عضو سازمان ملل متحد بر سر برنامه هایی عملی که باید در سال آینده میلادی در نشست پاریس ارایه شود در لیما، پایتخت پرو به طول انجامید.

مانوئل پولگار ویدال، وزیر محیط زیست پرو در این نشست سالانه سازمان ملل متحد درباره تغییرات آب و هوایی گفت: «ما باید تلاش نهایی خود را انجام دهیم. ما باید تصمیمی سیاسی اتخاذ کنیم. ما تقریبا به آن نزدیک شده ایم.»

در حالی که روز جمعه به عنوان اختتامیه این نشست درنظر گرفته شده بود، در برابر محل گردهمایی سران دولت ها شماری از مدافعان محیط زیست به اعتراض پرداختند.

جرارد آرانسس، یکی از اعضای جنبش عدالت شرایط جوی فیلیپین در جمع معترضانی که بر زمین دراز کشیده بودند گفت: «در حالی که دولت ها اینجا درباره سرنوشت مردم من و مردم جهان درحال بحث هستند، مردم در کشور من، برادران و خواهرانم در فیلیپین جان می سپارند.»

بسیاری از کشورهای توسعه یافته خواستار دست یافتن به نقشه راهی هستند که چگونگی کاهش تولید گازهای گلخانه ای را روشن سازد. در متن پیش نویس توافقنامه ای که در سال 2009 میلادی تهیه شده است تنها کشورهای توسعه یافته به کمک مالی در اینباره دعوت شده اند.