Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نگاهی به سه روش نوین آموزشی برای جلوگیری از ترک تحصیل

نگاهی به سه روش نوین آموزشی برای جلوگیری از ترک تحصیل
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

برغم تلاشهایی که برای بهبود کمیت و کیفیت آموزش انجام می شود، همچنان در بسیاری از کشورهای جهان، مشکل ترک تحصیل دانش آموزان یکی از نگرانی های عمده به حساب می آید. چرا دانش آموزان ترک تحصیل می کنند؟ برای بازگرداندن آنها به مدرسه به چه رویکردها و روشهای آموزشی می توان متوسل شد؟ در این برنامه سه روش آموزشی را که موفق شده اند دانش آموزان را به کلاسهای درس بازگردانند، بررسی می کنیم:

رومانی؛ حمایت از کودکان ساکن دنیای مخوف زیر زمینی

طبق آمار سازمان کودکان ملل متحد، یونیسف، شمار کودکان خیابانی دربخارست، پایتخت رومانی حدود ۱۵۰۰ نفر است. پس از فروپاشی حکومت دیکتاتوری نیکولای چائوشسکو در این کشور (اواخر ۱۹۸۹ میلادی)، هزاران کودک رومانیایی یا سر از یتیمخانه های دولتی درآوردند، یا در خیابانها رها شدند. دنیای زیرزمینی تاریک و خطرناک شبکه های مترو و فاضلاب بخارست، تبدیل به مأمن بسیاری از این کودکان شد. از اوایل سالهای ۱۹۹۰میلادی سازمانهای غیردولتی بسیاری برای کمک به این کودکان و نوجوانان تاسیس شد.

سازمان غیر دولتی موسوم به «پارادا» (Parada)، توسط دلقک فرانسوی به نام میلود اولیکی تاسیس شده است. وی در اوایل دهه ۹۰ میلادی تصمیم گرفت کودکان خیابانی بخارست را از پناهگاههای تاریکشان نجات دهد.

«پارادا» از طریق بازی و مهارتهای عملی به این کودکان سواد و حرفه می آموزد. برگزاری کارگاههای سیرک برای این کودکان یکی از فعالیهای کلیدی «پارادا» است. این تمرینها کمک می کند تا این کودکان و نوجوانان اعتماد به نفسشان را بازیابند. این سازمان در سال ۲۰۰۰ برنده جایزه یونیسف شد.

مکزیک؛ شکستن چرخه فقر با ارائه خدمات تحصیلی رایگان

در بین کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، مکزیک بیشترین نرخ ترک تحصیل را دارد و از این نظر در آمریکای لاتین در بدترین وضعیت است. تنها ۶۵ درصد مکزیکی ها دوره آموزش های ابتدایی را تمام می کنند، و تنها ۴۶ درصد آنها دوره دبیرستان را به پایان می رسانند.

این مشکل بویژه در محلات زاغه نشین مکزیکوسیتی، پایتخت، بسیار حاد است. اما بسیاری از خانواده ها در این مناطق محروم دیدگاه تازه ای پیدا کرده اند: آنها به اهمیت تحصیل فرزندان خود پی برده اند.

هدف مسئولان مدرسه کریستل هاوس در زاغه نشین مکزیکوسیتی، شکستن چرخه فقر است. تنها خواست آموزگاران مدرسه از همه دانش آموزان این است که سر ۹۵ درصد کلاسهای حاضر باشند.

دانش آموزان این مدرسه، روزانه ۹ ساعت را در مدرسه می مانند و صبحانه و ناهارشان را نیز همین جا می خورند. به این ترتیب پدرومادرها می توانند همّ وغم خود را صرف کسب درآمد کنند و نگران مواد مخدر و خطرات دیگری که در خیابانها بعد از مدرسه، فرزندانشان را تهدید می کند، نباشند.

از سوی دیگر، والدین باید هر سال در ده کارگاه حضور پیدا کنند. هدف این است تا اهمیت تحصیل فرزندان برای آنها روشن شود.

این مدرسه در سال ۱۹۹۹ میلادی توسط فرد نیکوکاری به نام کریستن دیهان تاسیس شد. هدف وی ارائه کمکهای آموزشی با کیفیت و رایگان به خانواده های محروم مکزیکوسیتی بود.

بریتانیا؛ اعتماد دوباره به تحصیل برای آینده شغلی بهتر

در بریتانیا با توجه به آمار بالای بیکاری در سالهای اخیر، بسیاری از دانش آموزانی که دغدغه بیکاری دارند، از خود می پرسند که اهمیت درس خواندن چیست؟ روش آموزشی نوینی در این کشور سعی می کند این دانش آموزان را در کلاس درس نگه دارد.

گروهی از معلمها، سه سال پیش برنامه درسی جدید برای دیپلم بین المللی در بریتانیا، موسوم به «دیپلم بین المللی حرفه ای» یا “آی بی سی سی”(The IB Career-related Certificate) ارائه کرده اند.

هدف طراحان، سازگاری و تناسب برنامه درسی با زندگی شغلی بود. بر همین اساس آنها سعی کردند مواد درسی را با آموزشهای حرفه ای درهم آمیزند.

دکتر سیوا کوماری، رئیس سازمان دیپلم بین المللی یا «آی بی» از مدافعان این روش است و می گوید زمان آن رسیده است که مرزهای سنتی مدارس تغییر کند تا جا برای دانشجویان قرن جدید باز شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نجات مهاجران سرگردان در کانال مانش توسط نیروی مرزی بریتانیا

نامه سه قدرت اروپایی به شورای امنیت و ابراز نگرانی شدید آمریکا از فعالیت هسته‌ای ایران

شاهزاده ویلیام میزبان جشن تابستانی سلطنتی در کاخ باکینگهام