نماینده آمریکا در ناتو: جنگنده های روس هواپیماهای غیرنظامی را در آسمان بالتیک تهدید می کنند

نماینده آمریکا در ناتو: جنگنده های روس هواپیماهای غیرنظامی را در آسمان بالتیک تهدید می کنند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

جنگنده بمب افکن های جدید سوخو-۳۴ روسیه در مرزهای شرقی اوکراین مستقر شده اند و در حریم هوایی ناتو، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، در آسمان بالتیک پروازهای تحریک آمیز می کنند.

نماینده آمریکا در ناتو می گوید جنگنده های روس با پروازهای ناشناس و خاموش کردن دستگاههای ارتباطاتی خود هواپیماهای مسافربری و غیرنظامی را در معرض خطر قرار می دهند.

روسیه هم روز دوشنبه مانور نظامی اخیر ناتو در منطقه بالتیک و شمال اروپا را باعث بی ثباتی خواند و از مانور نظامی تلافی جویانۀ قریب الوقوع خود خبر داد.

ناتو، روسیه ای که شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود ضمیمه کرده است به تنش زایی و حمایت از جدایی طلبان اوکراین متهم می کند.

جنس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو ورود کاروان جدیدی مشکل از ۱۰۰ کامیون روسیه به اوکراین را نقض آن بخشی از توافقنامه مینسک می خواند که هدفش «احترام و نظارت بر مرزهای بین المللی میان اوکراین و روسیه» است.

روسیه این کاروان را حامل کمکهای بشردوستانه به مردم دونتسک اوکراین می خواند و اتهام کی یف و غرب مبنی بر گسیل نیروهای ویژه و یا ارسال سلاح و تجهیز جدایی طلبان هوادار خود در شرق اوکراین را رد می کند.

با خروج ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری هوادار مسکو از کی یف و آغاز جنبش جدایی طلبان در شرق اوکراین، روسیه به گفته ناتو ۴۰ هزار نیرو در مرز این کشور پیاده کرد.اکنون اگرچه شمار این نیروها به یک هزار نفر کاهش یافته است اما باعث تنش زدایی نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله موشکی روسیه به کی‌يف بعد از ۵۲ روز؛ اوکراین: ۱۹ پهپاد ایرانی شاهد را سرنگون کردیم

چهارمین روز از درگیری‌های شدید در آودیوکای اوکراین؛ روسیه از زمین و هوا شهر را می‌کوبد

دیدار غیرمنتظره زلنسکی از مقر ناتو در بروکسل؛ تلاش برای دریافت سلاح‌های بیشتر قبل از آغاز زمستان