سی و پنج میلیون نفر در جهان همچنان به ایدز مبتلا هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سی و پنج میلیون نفر در جهان همچنان به ایدز مبتلا هستند

برخی گزارشهای منتشر شده بمناسبت سی امین سالگرد نام گذاری روز اول دسامبر بعنوان روز مقابله با ایدز، حکایت از آن دارد که این بیماری از نقطه اوج خود گذشته و اکنون، زنگ آغاز افول این بیماری کشنده نواخته شده است.

این در حالی است که در سال 2013، حدود سی و پنج میلیون نفر در جهان این ویروس را در بدن خود داشته اند.

بنا به گفته سازمان ملل متحد، آفریقا با بیش از شش میلیون مبتلا همچنان بیشترین میزان افراد مبتلا به ویروس «اچ آی وی» عامل بیماری ایدز را داراست.

یکی از فعالان گروه درمان ایدز در آفریقای جنوبی، با ابراز نگرانی از این که هنوز بسیاری از کاندوم استفاده نمی کنند، می گوید: “مشکل این است که همه تمرکزها بر درمان است و مردم را تشویق به پیشگیری نمی کنند.”

همزمان سازمان جهانی بهداشت، از چین بعنوان کشوری که نیم میلیون مبتلا به ایدز دارد خواسته اقدامات موثرتری را در این زمینه انجام دهد.

گوتفرید هرنشال، مسئول بخش ایدز در سازمان جهانی بهداشت، با بیان اینکه افرادی بیش از بقیه با خطر ابتلا به “اچ آی وی” رو به رو هستند، می گوید: “این افراد شامل مردهایی هستند که با مردهای دیگر رابطه جنسی دارند، روسپیها و مشتریانشان و همچنین کسانی که مواد مخدر تزریق می کنند. این افراد همانند بقیه دسترسی به درمان ندارند.”

بنابر گزارشها، طی سی سال گذشته، چهل میلیون نفر در جهان بر اثر ابتلا به ایدز جان خود را از دست داده اند و هم اکنون کمتر از نیمی از افراد مبتلا، به امکانات درمانی دسترسی دارند.