انتخابات مولداوی: احزاب هوادار اروپا از طرفداران روسیه پیشی گرفتند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخابات مولداوی: احزاب هوادار اروپا از طرفداران روسیه پیشی گرفتند

شمارش ۸۰ درصد آراء انتخابات پارلمانی مولداوی حاکی است سه حزب هوادار اروپا با کسب ۴۴ درصد آراء اندکی از احزاب رقیب خود که ۴۰ درصد آراء را بدست آورده اند، پیشی گرفته اند.

با این نتیجه هیچ حزبی نخواهد توانست به تنهایی دولت تشکیل دهد و فردای انتخابات مذاکره برای ائتلاف ناگزیر خواهد بود و ممکن است ائتلاف هوادار اروپا به کمونیستها روی آورند.

ولد فیلات رهبر حزب لیبرال دموکرات، اصلی ترین حزب حامی اروپا می گوید: «مذاکره پس از انتخابات برای ائتلاف یک ضرورت است. با آگاهی نسبت به این که پس از انتخابات فشار بر مولداوی ادامه خواهد داد باید بسرعت عمل کرد، فشارهایی که بر اقتصاد و رسانه ها وارد خواهد شد تا آن را مسیر حرکت به سوی اروپا خارج کند.»

حزب سوسیالیست هوادار روسیه بتنهایی با کسب ۲۲ درصد آراء شگفتی ساز انتخابات بوده است. ایگور دودون، رهبر این حزب خطاب به حامیان و هم حزبی های خود گفت: «شما برای مولداوی پررونق در کنار روسیه قدرتمند رای داده اید. شما برای مولداویی رای داده اید که می خواهد در اتحادیه گمرکی با روسیه باشد.»

مولداوی که همچون اوکراین معاهدۀ مشارکت با اتحادیه اروپا را امضا کرده است از سوی روسیه تحت فشار است تا با تغییر سیاست خود به مسکو روی آورد.

خبرنگار یورونیوز از کیشیناو، پایتخت مولداوی می گوید: «ائتلاف هوادار اروپا اندکی پیشتاز است اما این امر مولداوی را از خطر بی ثباتی محفوظ نمی دارد. به همین دلیل آنها بایستی دایرۀ پایگاه سیاسی خود را در ائتلافی که شکل می گیرد وسیع کنند.»

هر کدام از ۲۱ حزب حاضر در انتخابات برای ورود به پارلمان مولداوی باید ۶ درصد از مجموع ۱۰۱ کرسی آن را به دست آورد.

مولداوی، جمهوری سابق اتحاد جماهیر شوروی با نزدیک به ۴ میلیون نفر جمعیت که در سال ۱۹۹۱ میلادی استقلال یافت بین دو کشور رومانی و اوکراین واقع شده است.