بحران اوکراین، نخستین آزمون رئیس جدید شورای اتحادیه اروپا

بحران اوکراین، نخستین آزمون رئیس جدید شورای اتحادیه اروپا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش تحلیلی

روز دوشنبه در بروکسل، دونالد توسک به طور رسمی سکان هدایت شورای اتحادیه اروپا را در دست گرفت. در بین سالهای ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۴ میلادی این سیاستمدار ۵۷ ساله عهده دار مقام نخست وزیری لهستان بود.

آقای توسک با اشاره به نگرانی های موجود از ایجاد تغییرات مدیریتی گفت: «با تغییرات مدیریت آشنایی دارید. من هم مانند شما کمی از این تغییر نگرانم. شاید کمی بیشتر از شما. این نگرانی برطرف خواهد شد. در واقع کار کردن در اینجا افتخار بزرگی و همچنین چالش بزرگی برای من است.»

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تاریخ ۳۰ اوت، آقای توسک را برای این پست برگزیدند. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان از حامیان اصلی او بود و در نقطه مقابل، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا پرچم مخالفت با این سیاستمدار لهستانی را در دست داشت.

ایجاد اصلاحات ساختاری در نهادهای اروپایی و همچنین مدیریت بحران اوکراین و نحوه برخورد با روسیه، مهمترین چالشهای پیش روی آقای توسک هستند.

ایزابل مارکز داسیلوا، گزارشگر یورونیوز در بروکسل در گفت و گو با پیتور کچینسکی، استاد انستیتوی مدیریت عمومی اروپا چالشهای پیش روی آقای توسک را بررسی کرده است.

یورونیوز: دونالد توسک، جایگزین هرمان وان رامپوی شد. او را مرد نامرئی می نامند، چراکه شخصیت کاریزماتیکی ندارد و در زمان گفتگو با سران اروپایی خیلی محتاط و صبور است. به نظر شما ویژگی های بارز او چیست؟

کچینسکی: هرمان وان رامپوی مرد مصالحه و سازش بود، به همین دلیل دونالد توسک را جایگزین او کردند. در مقام نخست وزیری لهستان تا حدودی یک رهبر کاریزماتیک بود. باید ببینیم در پست جدید چه عملکردی خواهد داشت.

یورونیوز: او در حال بهتر کردن زبان انگلیسی اش است و همچنین زبان فرانسه هم صحبت نمی کند. تسلط به زبانهای مختلف چه تاثیری در نحوه ارتباط او با رهبران مختلف خواهد داشت؟

کچینسکی: در چند ماه گذشته صحبت او درباره بهبود زبان انگلیسی اش تا اول ماه دسامبر، نقل محافل بود. باید ببینیم تا چه مقدار موفق خواهد شد. البته در حال حاضر توانایی اش به زبان انگلیسی در سطح ایجاد تفاهم میان رهبران است.

یورونیوز: از سوی دیگر او خیلی خوب به زبان آلمانی صحبت می کند. این یک امتیاز است و همچنین او رابطه خوبی با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان دارد. نظر شما چیست؟

کچینسکی: این موضوع مهم و اساسی است. درباره بحث زبان او می تواند همه را شگفتزده کند. هرمان وان رامپوی در کنفرانس ها خبری به زبان هلندی، فرانسه و انگلیسی صحبت می کرد. شاید دونالد توسک هم به زبانهای لهستانی، آلمانی و انگلیسی صحبت کند.

یورونیوز: صحبت را با چالشهایی که او خواهد داشت ادامه می دهیم. یکی از آنها اصلاحات ساختاری در اتحادیه اروپاست. این اصلاحات باید به اندازه ای باشد تا بریتانیا اتحادیه را ترک نکند. در روابطش با دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، چه سیاستی را در پیش خواهد گرفت؟

کچینسکی: اگر پس از انتخابات آینده، دیوید کامرون همچنان نخست وزیر بریتانیا بماند، چگونگی روابط یا همکاریش با رئیس و اعضای شورای اتحادیه اروپا بسیار مهم است زیرا اگر بریتانیا از اتحادیه خارج شود، احتمال دارد دیگران هم این کار را انجام دهند.

یورنیوز: در ارتباط با سیاست خارجی، بزرگترین چالش او بحران اوکراین است. از طرفی هم اتحادیه به گاز روسیه وابسته است. گفته می شود، فدریکا موگرینی، مسئوال سیاست خارجی اتحادیه مواضع نرمی نسبت به روسیه دارد. آیا توسک لهستانی باعث تعادل سیاست خارجی در مواجه با روسیه خواهد شد؟

کچینسکی: در فصل بهار دونالد توسک اندیشه اتحادیه انرژی را مطرح کرد. این ایده به همراه گفتگوها درباره تغییرات اقلیمی و ایده استقلال در زمینه انرژی، موضوعاتی هستند که ما علاقه داریم که او آنها را به سرانجام برساند. او درک خوبی نسبت به روسیه و بحران اوکراین دارد. نظرش درباره روسیه با برخی کشورهای اروپایی متفاوت است. در مقایسه با اعضای شورای اتحادیه اروپا شناخت بهتری نسبت به روسیه دارد. این شناخت به او برای اجرای یک سیاست واقع گرایانه کمک خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسلواکی توافق مهاجرتی اتحادیه اروپا را اجرایی نمی‌کند

«حمله ایران به اسرائيل بر فعالیت ناوگان اتحادیه اروپا در دریای سرخ بی‌اثر بوده است»

پلیس بروکسل مانع برپایی گردهم‌آیی بزرگ ملی‌گرایان اروپایی شد