دیدار پاپ فرانچسکو با اردوغان در آنکارا

دیدار پاپ فرانچسکو با اردوغان در آنکارا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاپ فرانچسکو، رهبر کاتولیکهای جهان، در اولین سفر خود به ترکیه، وارد آنکارا شده و در کاخ ریاست جمهوری این کشور، مورد استقبال رجب طیب اردوغان قرار گرفت.

آگهی

رهبران ترکیه و واتیکان، سپس با ایراد سخنانی به بیان دیدگاههای خود درباره تحولات منطقه و جهان اسلام پرداختند.

آقای اردوغان با ابراز نگرانی از گسترش سریع اسلام هراسی در غرب از مسلمانان و مسیحیان خواست تا با کمک یکدیگر با آن مبارزه کنند.

او سپس با انتقاد شدید از دولت بشار اسد، گفت: “در سوریه، 300 هزار نفر کشته شده و هفت میلیون نفر هم آواره شده اند. آوارگان به کشورهای همسایه پناهنده شده اند ولی متاسفانه این موضوع به دست فراموشی سپرده شده است. هیچ کس بطور جدی درباره آن صحبت نمی کند. یک تروریسم دولتی در این کشور وجود دارد.”

پاپ فرانچسکو هم با اشاره به ورود سیل پناهجویان به ترکیه گفت: “ترکیه بطور سخاوتمندانه ای تعداد زیادی از پناهجویان را پذیرفته و مستقیما تحت تاثیر این وضعیت اسف بار در طول مرزهای خود قرار گرفته است. جامعه جهانی وظیفه اخلاقی دارد تا به این کشور در این زمینه کمک کند و از پناهجویان مراقبت کند.”

رهبر کاتولیکهای جهان قبل از دیدار با رییس جمهور ترکیه، به مقبره مصطفی کمال آتاترک، پدر ترکیه نوین رفته و به او ادای احترام کرد.

دیدار با مسیحیان ترکیه و همچنین پناهجویان سوری که هزاران مسیحی نیز در میان آنها هستند و همچنین بازدید از مسجد آبی استانبول و دیگر بناهای تاریخی و مذهبی، از دیگر برنامه های اقامت پاپ فرانچسکو طی دو روز آینده در ترکیه خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: مذاکرات ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا در حال احتضار است

اقتصاد «آشفته» ترکیه؛ فقر چقدر جدی است؟

۶ ماه پس از زلزله قهرمان‌ماراش؛ در مناطق زلزله‌زده ترکیه چه می‌گذرد؟