سفر پاپ فرانچسکو به ترکیه؛ بازدید از اردوگاه پناهجویان در برنامه نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سفر پاپ فرانچسکو به ترکیه؛ بازدید از اردوگاه پناهجویان در برنامه نیست

پاپ فرانچسکو، رهبر کاتولیکهای جهان روز جمعه برای اولین بار به عنوان پاپ به ترکیه سفر می کند.

در این سفر سه روزه که ابتدا از آنکارا، پایتخت آغاز خواهد شد، پاپ فرانچسکو پس از ملاقات با مقام های ترکیه، به استانبول و به دیدار بارتالومه اول، اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس یونانی خواهد رفت اما احتمالا مهلتی برای بازدید از اردوگاههای پناهندگان سوری و عراقی نخواهد داشت.

دزیتئوس آناگنوستوپولوس، سخنگوی کلیسای ارتدوکس استانبول در این مورد می گوید: «من نمی دانم او چقدر فرصت خواهد داشت و آیا می تواند به آنجا برود و با پناهجویان دیدار کند یا نه، اما می دانم که او در باره این مشکل، نظراتی دارد و این موضوع را در آنکارا و یا استانبول مطرح خواهد کرد، بدون اینکه نیاز باشد دخالت سیاسی کند.»

بین ششصد هزار تا یک میلیون آواره سوری و عراقی که از گروه «دولت اسلامی» موسوم به داعش فرار کرده اند به ترکیه پناه برده اند.

در یکی از اردوگاههای آوارگان در نزدیکی شهر سوروچ، یک زن سوری می گوید: «ما به کمک مالی و همینطور معنوی نیاز داریم تا مردم ما بتوانند این درد و رنج را تحمل کنند. این زندگی در اینجا برای ما زندگی نیست. نمی دانم چه بگویم. شما می ببینید که مردم چگونه اینجا زندگی می کنند. کودکان ما مدرسه هم ندارند که بروند.»

روز سه شنبه، پاپ فرانچسکو به شهر استراسبورگ فرانسه رفته بود و در مقر پارلمان اتحادیه اروپا با اشاره به مرگ هزاران مهاجر غیرقانونی در دریای مدیترانه، خواستار بازگشت به اصول بنیادین صلح و همبستگی شد.