Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آیا فناوریها و رویکردهای جدید آموزشی، نوید عصری نوین را می دهند؟

آیا فناوریها و رویکردهای جدید آموزشی، نوید عصری نوین را می دهند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

کارشناسان آموزش بدنبال راههایی هستند که با نیازهای دنیای مدرن مطابق باشد و بازده یادگیری را بهبود بخشد. آیا فناوریهای جدید و روشهای آموزشی نوآورانه تاثیری در یادگیری دانش آموزان خواهد داشت؟ سه رویکرد ابتکاری را در ایالات متحده آمریکا، کنیا و چین بررسی می کنیم.

آمریکا؛ مدل «کلاس درس وارونه»

معمولاً معلم درس را در کلاس ارائه می کند و بعد هم به دانش آموزان تکلیف شب می دهد. اما اگر جای این روند وارونه شود، چه رخ خواهد داد؟ جان برگمن، آموزگار دبیرستان “وارن” در شیکاگو مبدع روشی آموزشی موسوم به «کلاس درس وارونه» است. طبق این روش جای یادگیری و انجام تکالیف عوض می شود. یعنی دانش آموزان به کمک نرم افزار در منزل درس را فرا می گیرد و بعد تکالیف را در کلاس درس با حضور معلم انجام می دهند.

روش «کلاس درس وارنه» در ظاهر روشی غیرعادی است. تدریس به این روش به زمان بیشتری نیاز دارد، اما نتایج نشان می دهد که عملکرد دانش آموز به مقدار قابل ملاحظه ای بهتر می شود.

کنیا؛ استفاده از تبلت برای تشویق دانش آموزان

منابع آموزشی محدود و کلاسهای درس پرازدحام بسیاری از دانش آموزان مناطق زاغه نشین کنیا را از مدرسه رفتن دلسرد می کند. اما طرحی با استفاده از تازه ترین فناوریها تلاش می کند دانش آموزان را در کلاسهای درس نگه دارد.

دانش آموزان دبستانی در یکی از محلات فقیرنشین نایروبی با استفاده از تبلت و اپلیکیشنی موسوم به «ای لیمو» به تمام مواد درسی دسترسی دارند. عبارت «ای لیمو» e-Limu در زبان سواحلی به معنی آموزگار الکترونیک است.

طراح «ای-لیمو» نیوی موخِرجی (Nivi Mukherjee) است. وی پس از کار در مدارس مناطق محروم متوجه شده است که دانش آموزان به خاطر کمبود منابع درسی، چیزی یاد نمی گیرند. اما همان دانش آموزان به تلفن همراه و تبلت وی علاقه نشان می دادند. این مسئله نیوی را بر آن داشت تا اپلیکیشنی برای تدریس دروس دبستان برای دانش آموزان طراحی کند و با ویدئو و موزیک و نقاشی متحرک فرایند یادگیری را برای دانش آموزان جذاب کند.

در حال حاضر هزار دانش آموز در سراسر کنیا از اپلیکیشن «ای لیمو» استفاده میکنند. قرار است سال دیگر این تعداد ۱۰ برابر شود.

چین؛ پایان عصر آموزش طوطیوار

در رتبه بندی های جهانی مدارس چین پیوسته در بالاترین رتبه ها قرار می گیرند اما بسیاری از دانش آموزان از فشارهای شدید برای موفقیت در امتحانات در رنج هستند. برخی از مدارس با پیوستن به برنامه موسوم به «تجربه آموزش جدید» رهیافت جدیدی را دنبال می کنند و در تلاشند که وضع را بهتر کنند.

یکهزار و هشتصد مدرسه در چین این طرح غیر دولتی را که از سال ۲۰۰۰ میلادی در سراسر کشور آغاز شده است، دنبال می کنند. این برنامه قصد دارد مدیران مدارس و دانش آموزان را به سوی «زندگی آموزشی شاد و منسجم» سوق دهد.

موفقیت در امتحان، هدف اصلی نیست. بلکه تمرکز عمده بیشتر بر روی تجارب روزمره در حوزه آموزش است. معلمها و شاگردان می توانند تجاربشان در بر روی وبسایتی که همه به آن دسترسی دارند، منتشر کنند.

مدارسی که با این روشهای آموزشی نو کار می کنند بر ادبیات، قدرت بیان، اختراع یا کلاسهای هنر تأکید دارند. قصد، این است که اعتماد به نفس و خلاقیت کودکان را بیشتر شود، بطوری که با فرهنگ بومی هم سازگار باشد.

صفحه ای در وب برای به اشتراک گذاشتن نظرات معلمان در سراسر چین در نظر گرفته شده است و بنیانگذار این طرح غیر دولتی هر روز به این صفحه سر می زند. موفقیتهایی که دانش آموزان در آزمونهای سراسری در چین کسب کرده اند، نشان از کارایی این روش آموزشی دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج یک پژوهش: آمریکا در انرژی هسته‌ای ۱۵ سال از چین عقب است

«همتاسازی» پنتاگون با چین؛ نبرد شهپادها در عصر جدید جنگ‌های دریایی با توجه به نمونه اوکراین و یمن

مدیر اف بی آی: هکرهای چینی منتظر فرصت هستند تا به آمریکا حمله‌ای ویرانگر بکنند