بازداشت ژوزه سوکراتش پرتغال را بهتزده کرد

بازداشت ژوزه سوکراتش پرتغال را بهتزده کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش تحلیلی

بازداشت ژوزه سوکراتش، نخست وزیر سابق پرتغال، و بازجویی از او در دادستانی در جریان تحقیق درباره یک پرونده فرار مالیاتی، فساد مالی و پولشویی، شهروندان این کشور را بهتزده کرد.

سوکراتش ۵۷ ساله هنگام بازگشت از پاریس، شهری که از سال ۲۰۱۱ در آن اقامت گزیده بود، در فرودگاه لیسبون بازداشت شد. پیش از آن، پلیس سه نفر دیگر از نزدیکان او را دستگیر کرده بود.

نخست وزیر سابق پرتغال، مهندس کامپیوتر است اما در دوران حضور او در دولت ابهامات بسیاری درباره صحت مدرک تحصیلی او مطرح شد.

در سال ۲۰۰۵، حزب سوسیالیست پرتغال با کسب اکثریت مطلق کرسی های پارلمانی، سوکراتش را به ریاست دولت برگزید. پیروزی چپ میانه پرتغال در سال ۲۰۰۹ هم تکرار شد و سوکراتش تا سال ۲۰۱۱، در قامت یک نخست وزیر فن سالار در مسند قدرت ماند.

از سال ۲۰۰۹ به بعد و همزمان با اوج گرفتن بحران پولی و مالی در حوزه یورو، سوکراتش با کاهش سطح دستمزدها و حقوق بازنشستگی و افزایش مالیات بر درآمد، سیاست های سختگیرانه اقتصادی را در دستور کار قرار داد.

در سال ۲۰۱۱ و همزمان با ناتوانی لیسبون از بازپرداخت بدهی به وام دهندگان بین المللی، سوکراتش از مقام خود کناره گرفت و راه را برای برگزاری انتخابات زودهنگام باز کرد. حزب سوسیالیت در این انتخابات شکست خورد.

این نخستین بار نیست که نام ژوزه سوکراتش در یک پرونده مرتبط با فساد اقتصادی رسانه ای می شود؛ هنگامی که او در سال ۱۹۹۹ وزیر محیط زیست بود، از او به عنوان یکی از متهمان پرونده موسوم به بندر آزاد نام برده می شد؛ پرونده ای که در سال ۲۰۱۰ بدون محکومیت برای آقای وزیر، مختومه شد.

نخست وزیر سابق پرتغال در جریان یک مصاحبه با تلویزیون ملی کشورش در سال ۲۰۱۳، تلاطم بازارهای جهانی را دلیل اصلی وضعیت نا به سامان اقتصادی کشورش معرفی کرد و مدیریت دولت خود را در بحران پرتغال بی تاثیر دانست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر سابق پرتغال سومین شب را در بازداشت پلیس گذراند

پیروزی محافظه‌کاران در انتخابات پارلمانی پرتغال همزمان با موفقیت چشمگیر راست‌گرایان افراطی

رای دهندگان پرتغالی در انتخابات پارلمانی با نتیجه‌ای نامعلوم به پای صندوق‌ می‌روند