در آستانه صدور حکم دادگاه فرگوسن، اوباما خواستار حفظ آرامش شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
در آستانه صدور حکم دادگاه فرگوسن، اوباما خواستار حفظ آرامش شد

پلیس آمریکا دست کم دو تن از تظاهرکنندگانی را که برای دومین روز متوالی در مقابل اداره پلیس شهر فرگوسن تجمع کرده بودند بازداشت کرد.

همزمان پلیس فدرال آمریکا روز شنبه از دستگیری دو مظنون خبر داد که با خرید مواد منفجره، قصد داشتند در جریان اعتراضات شهر فرگوسن از آن استفاده کنند.

در آستانه صدور رای دادگاه در مورد مامور پلیسی که در ماه اوت، مایکل براون، جوان سیاهپوستی را کشت، مقامات آمریکا نگران دور تازه ای از اعتراض ها و نا آرامی در این منطقه هستند.

دادگاه شهر سنت لوئیس، باید بزودی اعلام کند آیا «دارن ویلسون»، پلیس سفیدپوستی که مایکل براون هجده ساله را کشت، مرتکب قتل عمد شده یا از خود دفاع می کرده است.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا خواستار حفظ آرامش شد و گفت: «اولین و مهمترین کار، صلح آمیز نگه داشتن تظاهرات است. می دانید که این کشور، کشوری است که به همه اجازه می دهد تا دیدگاه های خود را بیان کنند. همه می توانند به اقداماتی که فکر می کنند ناعادلانه است، اعتراض کند و تجمع مسالمت آمیز برگزار کنند. اما استفاده از خشونت در هر گونه رویدادی خلاف قانون و خلاف آنچه هستیم است.»

پدر مایکل براون هم در پیامی ویدیویی گفت «صدمه زدن به دیگران و یا از بین بردن اموال آنها عکس العمل خوبی نیست».

دادستان کل آمریکا در ایالت میسوری وضعیت اضطراری اعلام کرده است.

مرگ مایکل براون به دست مامور پلیس، تا چند هفته باعث نا آرامی و درگیری های شدیدی در فرگوسن شد. همچنین واکنش نامتناسب و گسترده پلیس هم مورد انتقاد قرار گرفت.