سالگرد قیام دانشجویان یونان؛ فرصتی برای اعتراض علیه دولت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
سالگرد قیام دانشجویان یونان؛ فرصتی برای اعتراض علیه دولت

گرامیداشت قیام سال ۱۹۷۳ میلادی دانشجویان یونانی علیه حکومت سرهنگ های وقت در سالهای اخیر با اعتراض علیه شرایط بد اقتصادی همراه شده است.

اگر قیام ۴۱ سال پیش دانشجویان برای رهایی از دیکتاتوری وقت بود، تظاهرات و اعتراضات امروزه و در سالگرد این قیام برای بسیاری جنبشی است علیه وابستگی به وام دهندگان بین المللی و سیاست های مالی که به آتن تحمیل می شود.

چهل و یک سال پیش در ۱۷ نوامبر تانکهای ارتش دروازه های دانشگاه پلی تکنیک آتن را درهم شکستند اما قیام دانشجویان علیه حکومت سرهنگ های دیکتاتور به ثمر نشست و یونان آزادی خود را بازپس گرفت.

تظاهراتی که هر سال در گرامیداشت این رویداد برگزار می شود در سالهای اخیر اغلب به نماد اعتراض علیه دولت تبدیل شده است.

تظاهرات در این روز غالبا به درگیری با پلیس می انجامد. تظاهرات امسال با شرکت ۴۰ هزار نفر برگزار و به زخمی شدن پنج پلیس و بازداشت حداقل ده نفر انجامید.

یکی از دانشجویان حاضر در این تظاهرات گفت: «باید در حفظ روحیه مبارزه طلبی که باعث پیروزی واقعه ۱۹۷۳ شد، متحد باشیم و با نگرشی حزبی به پیشواز آن نرویم.»

یکی دیگر از شهروندان گفت: «رویدادهای سال ۱۹۷۳جاودان هستند، رویدادهایی که به ما آموختند تنها در مبارزاتی شکست می خوریم که هرگز آنها را شروع نکرده ایم.»

در تظاهرات روز دوشنبه حاضران بسوی سفارت آمریکا راهپیمایی کردند. برای بسیاری از یونانی ها، آمریکا حامی اصلی حکومت دیکتاتوری نظامیان بوده و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در جریانات وقت دخالت داشت.