Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آغاز رقابت غیر رسمی بر سر ریاست جمهوری در آمریکا

آغاز رقابت غیر رسمی بر سر ریاست جمهوری در آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش تحلیلی

انتخابات میان دوره ای ایالات متحده آمریکا آغاز رقابت غیررسمی بر سر مقام ریاست جمهوری این کشور است.

جمهوری خواهان اکنون کنگره را در دست دارند و برای باراک اوباما نتیجه این انتخابات تائید کننده کاهش محبوبیت او و مخالفت با سیاست های دولت است. این نتیجه همچنین نشان می دهد که آمریکایی ها نسبت به وضع اقتصادی کشور بدبین هستند.

رئیس جمهوری دموکرات مجبور خواهد بود یا با حزب رقیب کنار بیاید یا از قدرت اجرایی اش برای اجرای برنامه های دولت بیش تر بهره گیرد.

رسانه های آمریکا روز چهارشنبه به پیروزی جمهوری خواهان پرداختند. با این همه کنترل کنگره از سوی آنان می تواند نتیجه ای منفی هم در بر داشته باشد زیرا نمایندگان جمهوری خواه با تصمیم های سختی رو به رو هستند. این تصمیم ها می تواند به ضرر آنان در رقابت برای ورود به کاخ سفید منجر شود. جمهوری خواهان وعده داده اند که در راستای کوچک سازی دولت و کاهش بدهی ها گام بردارند.

شکست در تحقق این وعده ها می تواند درها را به روی رقبایی بگشاید که عضو کنگره نیستند.
در فهرست نامزدهای جمهوری خواهان ده ها تن از چهره های حزب محافظه کار «تی پارتی» دیده می شود.

در همین حال نام هیلاری کلینتون، وزیر امورخارجه پیشین دولت دموکرات از هر چهره دیگری برای انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 میلادی بیشتر شنیده می شود. اکنون برخی از سناتور پیشین نیویورک به عنوان مهمترین چهره حزب دموکرات برای رویارویی با جمهوری خواهان یاد می کنند.

هیلاری کلینتون تنها پیروز دموکرات انتخابات میان دوره ای ایالات متحده

یورونیوز: درباره انتخابات میاندوره ای ایالات متحده و پیروزی چشمگیر جمهوری خواهان با اشتفان گروبه، خبرنگار یورونیوز در واشینگتن گفتگو کرده ایم. احساس آمریکایی ها پس از انتخابات اخیر چیست؟

اشتفان گروبه: بسیاری از مردم نسبت به نتیجه انتخابات در شوک کامل هستند. آنها انتظار پیروزی مقتدرانه جمهوری خواهان را نداشتند. جمهوری خواهان در شهرهایی برنده شدند که حتی خودشان هم فکرش را نمی کردند. آنها در ایالتهایی برنده شدند که از لحاظ تاریخی متعلق به دموکراتها بود. آنها فرمانداری ماساچوست را از آن خود کردند؛ آنها در مریلند اختلافی فاحش با دموکراتها بدست اوردند و حالا دموکراتها یکی از مهمترین جایگاهایشان را از دست داده اند.

یورونیوز: اما این انتخابات چه تاثیری بر انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 و هیلاری کلینتون خواهد داشت که احتمالا مهمترین نامزد دموکراتها خواهد بود؟

اشتفان گروبه: به نظرم هیلاری کلینتون بزرگترین برنده انتخابات دیشب است. او تنها دموکراتی است که می تواند از برد جمهوری خواهان نهایت استفاده را ببرد. از این پس فشار زیادی روی او خواهد بود تا نامزدی خود برای ریاست جمهوری را اعلام کند. او تنها نامزدی خواهد بود که شانس پیروزی دارد. او می تواند همچون مارگارت تاچر کشوری را اداره کند که در شرایط سختی قرار دارد. اما جمهوری خواهان هنوز نامزد آماده ای ندارند. هنوز معلوم نیست که چه نامزدی می تواند دیگر همتایان جمهوری خواهش را حذف کند. هر کسی باشد کار سختی در برابر کلینتون در پیش خواهد داشت، هیلاری کلینتون امتیازات زیادی از نظر سیاسی و مالی دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو برادر آمریکایی در ۱۲ ثانیه ۲۵ میلیون دلار رمزارز را سرقت کردند

دیوید کاپرفیلد شعبده‌باز مشهور آمریکایی به سوءرفتار و آزار جنسی ۱۶ زن متهم شد

دولت بایدن به رغم تعلیق ارسال بمب، یک میلیارد دلار سلاح و مهمات به اسرائیل می‌فرستد