کردستان عراق و چالشی به نام داعش

کردستان عراق و چالشی به نام داعش
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش تحلیلی

کردستان بعد از داعش چگونه کردستانی خواهد بود؟

نیروهای مسلح کرد در شهر کوبانی، تنها نیرویی هستند که در این منطقه با گروه افراطی داعش مبارزه می کنند. در عراق نیز، پیشمرگه
های کرد، در صف اول جنگ با اسلامگرایان این گروه قرار دارند.

بدون شک، در صورتیکه مردان و زنان مبارز کرد مانع از پیشروی مردان مسلح گروه داعش نمی شدند این گروه افراطی تاکنون مناطق بیشتری را در اختیار می گرفتند.

جنگ علیه داعش، موجب وحدت میان کردهای این مناطق شده است. کردهای ترکیه به سوی مرزهای جنوبی مشترک این کشور با سوریه سرازیر شده اند تا به نحوی خودشان را به شهر کوبانی که در آنسوی مرز در محاصره است، برسانند.

با وجود اینکه تلاش کردهای ترکیه برای پیوستن به مبارزان شهر کوبانی با سرکوب دولت ترکیه روبرو شده است اما هر روز بر تعداد آنها در بلندی های مشرف به این شهر افزوده می شود. این امر به تنش میان کردهای ترکیه و دولت این کشور منجر شده است.

درعراق هم، پیشمرگه های کرد از ماهها پیش، اسلامگرایان را از اراضی تحت نفوذ دولت خودمختار کردستان عقب می رانند. کردستان عراق توانسته با انسجام گروهی، تاکنون در برابر هجوم گروه افراطی داعش بایستد و قرار است به زودی اعزام نیروهای مسلح برای پیوستن به مبارزان کوبانی را با توافق اعلام شده از سوی ترکیه آغاز کند.

در حال حاضر، دست کم ۴۰ میلیون نفر کردتبار در سراسر دنیا زندگی می کنند اما سوریه، ایران، عراق و ترکیه بیشترین تعداد کردها را در خود جای داده اند.

در ایران این میزان ۱۰ میلیون نفر، در عراق ۸ میلیون نفرف در سوریه دو میلیون نفر و در ترکیه بیش از ۱۸ میلیون نفر برآورد می شوند.

وضعیت حاضر این سوال را به ذهن متبادر می کند که آیا در آینده شاهد کشور مستقل کردستان خواهیم بود؟

پیشمرگه های کرد خواستار برگزاری همه پرسی در مناطقی مانند کرکوک و دیاله برای پیوستن به اقلیم خودمختار کردستان شده اند و
مقاومت کردها در برابر گروه افراطی داعش، محبوبیت بیشتری برای آنها در میان مردم این مناطق بهمراه داشته است. رهبران دولت خودمختار کردستان عراق نیز پیش از این بارها از همه پرسی در عراق برای استقلال این اقلیم سخن گفته اند.

کشورهای غربی نیز، تا بدینجا، بر نیروهای کرد بعنوان یک نیروی قابل اعتماد برای مقابله با خطر داعش در این منطقه نگاه می کنند. بمباران هوایی مواضع این گروه افراطی به نفع پیشمرگه ها در عراق و سوریه و همچنین ارسال سلاح به کردهای کوبانی، علیرغم مخالفت دولت ترکیه، مثالی بر این ادعاست.

رویای کردستان واحد و مستقل، رویایی است که احزابی مانند کارگران کردستان ترکیه و حزب دموکرات سوریه و همچنین دولت خودمختار کردستان عراق در سر می پرورانند.

ترکیۀ نگران از قدرت یابی کردها، نه تنها با هرگونه یاری به مبارزان کرد مخالفت می کند، بلکه از پیوستن به ائتلاف بین المللی برای مقابله با داعش نیز خودداری کرده است. ایران و دولت مرکزی عراق نیز، مخالف استقلال منطقه ای به نام کردستان هستند و در برابر این خواستۀ کردها کوتاه نخواهند آمد.

کردستان عراق به ابزاری بسیار مهم مجهز است و آنهم نفتی است که در اقلیم کردستان عراق قرار دارد. قدرت اقتصادی و نظامی می تواند کردستان را برای رسیدن به هدفی که دارد تشویق کند.

رهبران کردستان عراق می گویند این منطقه می خواهد یک عامل ثبات در منطقه باشد، روابط خوبی با همسایگان خود دارد و تهدیدی برای آنها نیست.

در صورت تلاش کردها برای رسیدن به این هدف، تنش های نظامی و سیاسی در این منطقۀ استراتژیک ادامه خواهد یافت و دولت های بیشتری را وارد جنگ خواهد کرد.

گفتگو

آگهی

مسئول روابط خارجی اقلیم کردستان عراق: به کمک های منطقه ای و بین المللی نیاز داریم

گفتگو می کنیم با فلاح مصطفی بکیر، مسئول روابط خارجی اقلیم کردستان عراق که برای مذاکرات دیپلماتیک به بروکسل آمده است.

چندین کشور برای مبارزه با داعش به شما سلاح داده اند. خواسته کنونی شما چیست و چه پاسخی دریافت کرده اید؟

فلاح مصطفی بکیر: «متشکرم، خوشوقتم که با شما گفتگو می کنم. پیش از هرچیز از کشورهایی که به ما کمک نظامی و بشردوستانه کرده اند، تشکر می کنم. اما ما خواستار این هستیم که این کمک ها دایمی و گسترده باشند تا بتوانیم با داعش مبارزه کنیم و آنها را شکست دهیم.

ما پیشرفت های خوبی داشته ایم و سرزمین هایی را پس گرفتیم، اما برای اطمینان از روند موفقیت باید دایما با حمله هوایی و دریافت سلاح سنگین تقویت شویم.

آگهی

شما آنجا یک شریک قابل اطمینان دارید که به تمام جهان ثابت کرده می تواند در مقابل داعش بیاستد. پیام ما برای دوستانمان در جامعه بین الملل این است: لطفا به ما کمک کنید، تا بتوانیم با داعش بجنگیم و شکستشان دهیم.»

یورونیوز: آیا از اینکه کردها تنها نیروهایی هستند که با داعش می جنگند خوشحالید؟

فلاح مصطفی بکیر: «ما افتخار می کنیم به اینکه به نمایندگی از جهان آزاد با این سازمان تروریستی مبارزه می کنیم. اما برای رسیدن به اهدافمان در عراق قطعا به شرکای دیگری هم نیاز داریم. در مسیر طولانی مبارزه با داعش ما باید همکاری منطقه ای و بین المللی داشته باشیم. موضوع تنها همکاری و شرکت در میدان جنگ نیست، بلکه در زمینه اطلاعاتی، توقف پشتیبانی لجستیکی و مالی آنها و پایان دادن به کمک های اقتصادی که دریافت کرده اند نیز باید به ما کمک شود. بنابراین ما نیاز به همکاری کشورهای منطقه و ائتلاف بین المللی داریم.»

یورونیوز: در مورد مواضع ترکیه چه فکر می کنید؟ آیا کاری که ترکیه می کند کافی است و نگرانی شما را رفع می کند؟

فلاح مصطفی بکیر: «ما باید با هم کار کنیم، اما قطعا، این ترکیه است که باید تصمیم بگیرد کجای ماجرا ایستاده و چطور می خواهد با ما کار کند. جامعه بین الملل به طور مشخص و واضح درباره ائتلاف علیه داعش با ترکیه صحبت کرده و فکر می کنم که آنها این صحبت ها را جدی گرفته اند و امیدواریم که یک جبهه واحد با حضور ائتلاف بین المللی و قدرت های منطقه ای تشکیل شود.»

آگهی

یورونیوز: در مورد وضعیت انسانی چطور؟ شما درباره یک میلیون و پانصد هزار نفری صحبت کردید که برای فرار از داعش به کردستان عراق پناه آورده اند. چه کمک های انساندوستانه دیگری لازم دارید؟

فلاح مصطفی بکیر: «دویست و پنجاه هزار سوری به منطقه ما آمده اند و به تازگی نیز ده هزار نفر دیگر اضافه شده اند که این گروه از کوبانی به ترکیه رفته بودند و سپس از آنجا به اقلیم آمدند. به این رقم باید یک میلیون عراقی که در خود کشور آواره شده اند را نیز اضافه کنیم.

ما از آژانس های سازمان ملل که در منطقه فعال هستند و همکاری می کنند تشکر می کنیم. ما از سطح همکاری با آنها بسیار راضی هستیم، همینطور سازمان های غیر دولتی بین المللی و بنیادهای خیریه کرد، اما باز هم به همکاری های بیشتری نیاز داریم.

نخست، از دولت بغداد می خواهیم تا کاری انجام دهد و بخشی از مسئولیت را به عهده بگیرد.

ما از تمام کشورهایی که کمک مالی کرده اند سپاسگزاریم، بویژه اتحادیه و کمیسیون اروپا که برای کمک به وضعیت پناهجویان پیشگام بودند، اما ما در مقابل یک چالش سخت قرار داریم مخصوصا اینکه به زمستان نزدیک می شویم. هزاران نفر از مردم هنوز سرپناه ندارند، مشکل تشکیل کلاس های درس را داریم، بسیاری از ساختمان ها نیمه کاره مانده اند، همه اینها مشکلات بزرگی هستند که با آن مواجه ایم.

آگهی

ما از هر کمکی که اروپا ارایه کند استقبال می کنیم تا بتوانیم به پناهجویان کمک کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید

حمله هوایی شبانه به شرق سوریه؛ بهروز واحدی از اعضای سپاه پاسداران ایران کشته شد