کشف غارنگاره های چهل هزار ساله در اندونزی

کشف غارنگاره های چهل هزار ساله در اندونزی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

چهل هزار سال پیش ساکنان آسیا نیز با نقاشی های خود، دیوار غارها را تزئین می کردند. کشف غارنگاره هایی در اندونزی، باور پیشین که مهد هنر غارنگاری را در غرب اروپا می دانست، نقض می کند.

تیمی از دانشمندان استرالیایی و اندونزیایی که غارهای جزیره «سولاوسی» اندونزی بویژه غارهای نزدیک شهر «ماروس» را مطالعه می کردند، کشف کرده اند که نقاشی یک دست انسان که با استفاده از تکنیک استنسیل منفی کشیده شده، حداقل سی و نه هزار و نهصد سال قدمت دارد.

اثر دیگری که بسیار واقع گرایانه کشیده شده، نقاشی از یک خوک است که با رنگدانه های قرمز و در همان غار نقاشی شده است. این اثر دست کم سی و پنج هزار و چهارصد سال پیش کشیده شده و اکنون، یکی از نخستین نقاشی های فیگوراتیو تاریخ محسوب می شود.

برای دستیابی به این نتایج، پژوهشگران از روش تعیین سن با اورانیوم و توریم، بهره بردند.

نخستین اثر هنری شناخته شده در جهان در غار ال کاستیلو در شما اسپانیا کشف شده که نقاشی یک دیسک قرمز است و چهل هزار و هشتصد ساله قدمت دارد.

قدیمی ترین نقاشی فیگوراتیو نیز در اروپا در غار «شووه» فرانسه کشف شده که نقاشی یک کرگدن است و احتمالا بین ۳۵۳۰۰ تا ۳۸۸۰۰ سال سن دارد.

غارهای جزیره سولاوسی و غار «ماروس» در جنوب اندونزی از دهه پنجاه میلادی شناخته شده اند اما به دلیل فرسایش سریع در این منطقه گرمسیری، دانشمندان تا کنون اعتقاد داشتند که غارنگاره هایی که کشف کرده اند نمی توانند بیشتر از ده هزار سال سن داشته باشند.

با کشف قدمت غارنگاره های ماروس، دانشمندان دو سناریوی متفاوت پیشنهاد می کنند. یا اینکه هنر غارنگاری تقریبا به طور همزمان در دو نقطه مختلف جغرافیایی بوجود آمده و یا اینکه این هنر توسط انسان ساپینز هنگامی که هزاران سال پیش آفریقا را ترک کرد، به سایر نقاط جهان منتقل شده است که در اینصورت باید انتظار اکتشافات دیگری در سایر نقاط جهان، از جمله استرالیا باشیم.

  • © Kinez Riza

  • © Kinez Riza

  • © Kinez Riza

  • © Kinez Riza

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع اندونزی با کارنامه نقض حقوق بشر مدعی پیروزی در انتخابات شد

انتخابات در بزرگترین دموکراسی مسلمان جهان؛ چه‌کسی میراث‌دار اوبامای آسیا در اندونزی می‌شود؟

تولد نادر توله کرگدن سوماترایی در اندونزی امید به حفظ این گونه درحال انقراض را افزایش داد