همه پرسی استقلال اسکاتلند و نظرات شخصیت های معروف

همه پرسی استقلال اسکاتلند و نظرات شخصیت های معروف
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

امروز روز ویژه و بسیار مهمی برای اسکاتلندی هاست. آنها در مورد استقلال سرزمینشان از بریتانیا تصمیم می گیرند. نتایج نظرسنجی ها از رقابت شانه به شانه موافقان و مخالفان استقلال حکایت دارد.در میان چهره های سرشناس، برخی طرفدار و برخی مخالف استقلال اسکاتلند هستند.

چهره های موافق استقلال

چه کسانی موافق استقلال و جدایی اسکاتلند از بریتانیا هستند و چه می گویند؟


اندی موری تنها ساعاتی قبل از شروع همه پرسی، اندی موری ستاره تنیس حمایت خود را از اردوگاه موافقان اعلام کرد و در توییت خود از امروز بعنوان « روز بزرگی برای اسکاتلند» یاد کرد. او گفت کارزار مخالفان استقلال طی روزهای اخیر وی را تحت تاثیر قرار داده است و با هیجان در انتظار نتیجه همه پرسی است.


شون کانری این چهره سرشناس فیلم های جیمز باند که به معنای واقعی به ملی گرایی خود افتخار می کند در حمایت از حزب ملی اسکالتند سابقه ای طولانی دارد. او در ماه مارس از این رویداد بعنوان فرصتی مهم یاد کرد و برای آینده ای روشن اظهار امیدواری کرده بود.


کن لوچ کارگردان بریتانیایی با حمایت از استقلال اسکاتلند، مردم این سرزمین را به جدایی از بریتانیا تشویق کرد و خطاب به آنها گفت: « قبل از شما، دیگر مستعمرات استقلالشان را اعلام کرده اند.»


ویویان وستوود طراح جنجال برانگیز مد حمایت خود از استقلال اسکاتلند را در هفته مد لندن ابراز کرد. این طراح انگلیسی مد گفت از انگلیس متنفر است و نسبت به آن حس وطندوستی ندارد برای اینکه همه چیز آن در حال نابودی است.

چهره های مخالف استقلال

چه کسانی مخالف استقلال اسکاتلند از بریتانیا هستند و چه می گویند؟


ایوان مک گرگور این هنرپیشه اسکاتلندی و ستاره هالیوود علنا حمایت خود را ماندن در بریتانیا اعلام کرد و گفت: «من اسکاتلندی و عاشق اسکاتلند هستم. در عین حال ایده بریتانیای کبیر را نیز دوست دارم.»


الکس فرگوسن مربی نامدار فوتبال بریتانیایی و مربی سابق باشگاه منچستر یونایتد نیز حمایتش را از اردوگاه مخالفان استقلال اسکاتلند اعلام کرد و گفت: « هشتصد هزار نفر دیگر مثل من در آنسوی بریتانیا کار و زندگی می کنند. ما ساکن کشوری خارجی نیستیم بلکه تنها در گوشه ای دیگر از مجموعه بریتانیای کبیر زندگی می کنیم.»


استیون هاوکینگ فیزیکدان و کیهان شناس بریتانیایی نیز با امضای طومار «بیایید با هم بمانیم» حمایت خود از ماندن اسکاتلند در پادشاهی متحد بریتانیا اعلام کرده است.


جی کی رولینگ

نویسنده سری کتاب های داستان هری پاتر و بزرگترین حامی مالی کمپین «با هم بهتر است» که یک میلیون پوند به این موضوع اختصاص داده، گفته است: «تردید من نسبت به استقلال اسکاتلند به معنای باور نداشتن به مردم اسکاتلند و دستاورد های آن نیست.»


سوزان بویل (سو بو)

خواننده میانسال بریتانیایی که در سری مسابقات تلویزیونی «بریتانیا استعداد دارد» خوش درخشید و یک شبه، به چهره ای محبوب و مردمی تبدیل شد هم از ماندن در بریتانیا حمایت کرده و گفته است: «من یک میهن پرست اسکاتلندی هستم و به آن افتخار می کنم و نسبت به سرزمینم و میراثش آکنده از شور و هیجانم. اما من ملی گرا نیستم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رای "نه" اسکاتلندیها به استقلال آن از بریتانیا

بافتنی‌های پشمی مادربزرگ ۹۴ ساله و شگفتی‌هایش

نخستین حضور عمومی پادشاه بریتانیا بعد از اعلام ابتلا به سرطان