پدرو سانچز: نیاز به اسپانیا و اروپایی فدرال داریم

پدرو سانچز: نیاز به اسپانیا و اروپایی فدرال داریم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در آستانه همه پرسی در اسکاتلند، تب استقلال طلبی اروپا را فراگرفته است. کاتالانها هم خواستار برگزاری همه پرسی در ماه نوامبر هستند. در همین رابطه خبرنگار ما با دبیرکل حزب سوسیالیست اسپانیا درباره همه پرسی در اسکاتلند و کاتالونیا گفتگو کرده است.

یورونیوز: با پدرو سانچز، دبیرکل حزب سوسیالیست اسپانیا گفتگو می کنیم. چرا تصمیم گرفتید پا به دنیای سیاست بگذارید؟

پدرو سانچز: امروز بسیاری از سیاستمداران در اروپا آینده را بسیار خطرناک می دانند. آمده ام تا این تصویر از آینده را عوض کنم، می خواهم آینده ای بسازیم پر از فرصت. دو سال و نیم پیش، سیاستمدار نبودم، استاد دانشگاه بودم. تعهدات سیاسی من هم عبارتند از مدرنیزه کردن اروپا و اسپانیا، ایجاد کار وشغل و آینده ای مطمئن برای نسلهای فردا در بطن اروپا و در اسپانیا، باید جهان، اروپا را به عنوان یک قطب اقتصادی جدی بگیرد. اروپایی باید بسازیم که صلح را برای جهانیان به ارمغان می آورد.

یورونیوز: چگونه سوسیالیستی هستید؟ برنامه هایتان چیست؟

پدرو سانچز:اصلاح گرا و حامی مدرنیزاسیون. اسپانیا باید اقتصادی مدرن پیش بگیرد. اروپا و اسپانیا باید در عملکردهایشان روشنگری و شفاف سازی کنند. باید سهم شهروندان درتصمیم گیریها بیشتر شود. باید با فساد مبارزه کرد. مبارزه با فساد مهمترین رکن دموکراسی است. باید کارآفرینی کنیم، خصوصا برای جوانهای بیکار.

یورونیوز: حزب پودموس بیش از یک میلیون رای درانتخابات اروپایی بدست آورد، آنها ۵ نماینده در پارلمان اروپا دارند، به نظر شما به چه دلیلی آنها توانسته اند این همه رای جمع کنند؟

پدرو سانچز: نمی دانم. سیاست بنوعی سازندگی است و قصد ویرانی ندارد. من همیشه کنار کسانی خواهم بود که سیاست را مانند یک پروژه رویایی می بینند. آنهایی که نسبت به آینده مثبت فکر می کنند، نباید به ۵۰ سال گذشته بازگشت، برخی هستند که همین امروز در اسپانیا تنها ۳۴۰ یورو در ماه درآمد دارند. با این حقوقها نمی توانیم زندگی کنیم، فقر گریبان نه تنها بیکاران بلکه کارگران را هم گرفته است. باید تمام حواسمان را متوجه بیکاری و مبارزه با آن کنیم.

یورونیوز: در مصاحبه ای بتازگی گفته اید، به امید پایان عوامفریبی و پوپولیسم، مانند ونزوئلا چاوز، منظورتان از این حرف چه بوده است؟ پوپولیسم را چطور تعریف می کنید؟

پدرو سانچز: با توجه به پیشنهاداتی که من داده ام، درباره اصلاح سیستم های مالیاتی، آنطوری که ثروتمندان باید درصد بیشتری از سرمایه اشان را مالیات بدهند، نگاهی کاملا سوسیالیستی نسبت به چالشهای اروپا وجود دارد. اما در همین راستا ملی کردن تمامی بخشهای اقتصادی در جهان امروز امکان پذیر نیست. بین یک پیشنهاد برای اجرای عدالت اجتماعی، که کاملا اقعگراست و پیشنهادی که راه حلهای غلط برای مشکلات نشان می دهد ترجیح می دهم از همان اولی تبعیت کنم.

یورونیزو: حزب متبوعتان از سیاستهای سخت گیرانه اقتصادی حمایت کرد، چطور فکر می کنید که این سیاستها به قشر مستضعف کمک خواهد کرد؟

پدرو سانچز: روشهای مختلفی برای اجرای سیاستهایتان وجود دارد، خصوصا در شرایط بحرانی اروپای امروز. اروپا باید سیاستهای اقتصادی اش را تغییر دهد. پیشنهاد داده ام تا برنامه ای جهت کمک به سرمایه گذاری در کشورهای که نرخ بیکاری بالایی دارند؛ انجام بگیرد. پیشنهاد دادم که کمک به جوانان که تنها تا سن ۲۵ سالگی انجام می گیرد تا سن ۳۰ سالگی ادامه پیدا کند. چرا، چون در اروپا بسیاری از جوانان بیکار بین ۲۵ تا ۳۰ سال دارند.

در اسپانیا، مانند بقیه اروپا، باید سیاستهای سختگیرانه جای خود را به سیاستهایی در جهت رشد اقتصادی و کارآفرینی بدهد. همچنین باید حمایتهای زیادی از نهادهایی اروپایی صورت بگیرد.

یورونیوز: اما به اسکاتلند برویم. تاثیر استقلال اسکاتلند در اروپا چه خواهد بود و همچنین درباره دیگر مناطق استقلال طلب جهان؟

پدرو سانچز: آنچه در اینباره اهمیت دارد، در واقع تکریمی است به دموکراسی. این که خواستهای مردم اسکاتلند در این آرا متجلی می شود. در این زمان اگر بخواهم درباره چیزی شرط ببندم، ترجیح می دهم اروپایی متحد داشته باشیم و اسکاتلندی که در این اروپایی متحد و یا بریتانیای اروپایی نقش خواهد داشت.

یورونیوز: اما گرایشهای استقلال خواهانه مردم اسکاتلند چه تاثیری در اروپا خواهد داشت؟

پدرو سانچز: منظورتان اسپانیا و بحثها بر سر کاتالونیا است، همانگونه که به راخوی و هم به آرتور ماس گفته ام، فکر می کنم حتما باید قانون اساسی بخشهای آن درباره کاتالونیا را تغییر داد، نزدیک به ۳۵ سال از تببین قانون اساسی می گذرد و هنوز نوآوری در آن انجام نشده است. باید شایسته گرایی را بر همه چیز، چه در اروپا و چه در اسپانیا ترجیح دهیم.

تنها با اصلاحات در قانون اساسی است که می توانیم به این مهم دست پیدا کنیم. من خواستار کاتالونیایی هستم که در کنار اسپانیا معنی پیدا می کند، باید در این منطقه اصلاحات انجام داد و همانگونه که باید اسپانیا را نیز متحول کرد. من خواستار کاتالونیایی که بیرون اروپا باشد نیستم.

یورونیوز: چگونه می توان این اصلاحات در قانون اساسی را سازماندهی کرد؟ چگونه خودمختاری کاتالونیا می توان برای اسپانیا منفعت داشته باشد؟

آگهی

پدرو سانچز: آنچه که می خواهیم سازماندهی درست و بموقع صلاحیت ها است، امروز، بسیاری از افراد هستند که مسئولیتهای بالایی دارند اما صلاحیت انجامش را ندارند.
باید در قانون اساسی از این پس درج شود چه کسانی می توانند مسئولیت آموزش و پرورش را بر عهده بگیرند، چه کسانی صلاحیت دارند در راس سیاستگذاریهای زبانی در کشور بایستند، چه افرادی می توانند مسولیتهای اقتصادی بپذیرند. این موضوع بهره وری را دوچندان خواهد کرد و راندمان کار دولت را بالا می برد.

ما خواستار برپایی یک سیستم فدرال مثل آلمان و یا ایالات متحده هستیم، ما سوسیالیستها خواستار اروپایی فدرال هستیم، زمانی که درباره اتحادیه اروپایی صحبت می کنیم، منظورمان اتحادیه فدرال است. ما حامی اسپانیای فدرال هستیم.

یورونیوز: برگردیم به اسکاتلند. به نظر شما موضع اسپانیا درباره ورورد اسکاتلند مستقل به اتحادیه اروپایی باید چه باشد؟

پدرو سانچز: باید روی اروپایی متحد و مقتدر سرمایه گذاری کنیم. درباره چالش کاتالونیا، باید همزیستی و احترام متقابل را به اجرا درآوریم و متوجه باشیم که کاتالانها مردمانی هستند که نیازمند یک نگاه ویژه می باشند و شایسته احترام بیشتری در اسپانیا هستند.
اما اسپانیا تنها کاتالونیا نیست، و کاتالونیا هم نمی تواند خواسته های فراتر از دیگر مناطق داشته باشد. کار زمانی دشوار می شود که برخی از سیاستمداران از مردم یک منطقه می خواهند بین اسپانیا و کاتالونیا تصمیم گیری کنند. به جای شکستها و نفاق ها نیاز به خردگرایی داریم، باید مردانی شجاع داشته باشیم تا به چالشهای ما پاسخ دهند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم

روبیالس در پرونده بوسه اجباری با خطر محکومیت به دو سال و نیم زندان روبرو است

همه چیز درباره ویزای دورکاری در اسپانیا؛ چرا طرح دولت مادرید چندان با استقبال مواجه نشد؟