Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بررسی سیاستهای جدید کمیسیون اروپا

بررسی سیاستهای جدید کمیسیون اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ژان کلود یونکر، رئیس آینده کمیسیون اروپا، روز چهارشنبه در بروکسل، بیست و هشت عضو تیمش برای هدایت بازوی اجرایی اتحادیه اروپا را معرفی کرد. آقای یونکر با تغییرات ساختاری تلاش دارد کمیسیون را کارآمدتر کند. در ساختار جدید هفت معاونت تعریف شده که وظیفه مدیریت و هماهنگی میان کمیسرها را بر عهده خواهند داشت.

آقای یونکر درباره معیارهای در نظر گرفته شده برای انتخاب اعضا چنین گفت: “می خواستم، کمیسیون متشکل از نخست وزیران و وزیران پیشین باشد. آنها با شورای اتحادیه، پارلمان و سیستم آشنا هستند. افکار عمومی را می شناسند. این یک کمیسیون سیاسی است.”

پست کمیسر امور اقتصادی و مالی، مالیات و گمرک به پییر مسکوویسی، سیاستمدار پنجاه و شش ساله فرانسوی رسیده است. آقای یونکر درباره شناختش از آقای موسکوویسی گفت: “شناخت خوبی از آقای مسکوویسی دارم در “یورو گروپ” همکار بودیم. او شناخت خوبی از اروپا و فرانسه دارد. کارهای زیادی در فرانسه و برای فرانسه باید انجام شود.”

همچنین آقای یونکر تصمیم گرفته پست مهم کمیسر اروپا در امور ثبات و خدمات مالی و اتحادیه بازارهای سرمایه را به جاناتان هیل بریتانیایی بدهد. او درباره دلایل این انتخاب گفت: “به نظرم او برای این کار ساخته شده است. به علاوه می خواستم یک مسئولیت مهم به بریتانیا بدهم. چرا که نمی خواستم مانند انتقام گیری کوچک به نظر برسم که می خواهد رفتار نخست وزیر بریتانیا را در زمان انتخاب من به ریاست کمیسیون تلافی کند.”

در آخرین مرحله آقای یونکر باید به همراه تیمش به پارلمان اروپا برود و نظر نمایندگان را برای کسب رای اعتماد جلب کند. در صورت کسب رای اعتماد، کمیسیون جدید از ماه نوامبر آغاز به کار خواهد کرد.

یورونیوز: در بروکسل چه نگاهی نسبت به تغییرات جدید در کمیسیون اروپا وجود دارد. برای یافتن پاسخ این سئوال با آقای ژان کاترومیر همراه می شویم. آقای کاترومیر شما نماینده روزنامه لیبرسیون، یکی از بزرگترین روزنامه های فرانسه و وبلاگ نویس، وبلاگ “راهروهای بروکسل” هستید. با نکات مثبت شروع کنیم. آیا کمیسیون آقای یونکر دارای نوآوری است؟

کاترومیر: نخستین خبر خوب این است که دوران ده ساله کمیسیون آقای باروسو رو به اتمام است. ده سال خسته کننده. در این ده سال کمیسیون ابتکاری به خرج نداد و تنها گوش به فرمان شورای اتحادیه اروپا بود. ده سال پیش، زمانی که ژوزه مانوئل باروسو شروع به کار کرد، گفت که در خدمت کشورهای عضو خواهد بود. بنابرین او منتظر دستور بود. او مانند دبیرکل شورای اتحادیه اروپا عمل کرد.

یورونیوز: جدا از مسئله آقای باروسو (چه نکته دیگری وجود دارد).

کاترومیر: دقیقا، این نقطه تمایز است. در حال حاضر، رئیس کمیسیون مانند یک رئیس رفتار می کند. او ایده ها و پیشنهادهای مختلفی دارد. برای انجام وظایفش منتظر درخواست سران کشورهای نمی ماند. یک کمیسیون مبارز را پیشنهاد می دهد، کمیسیونی که به بطن جامعه می رود. او ساختارهای تخصصی مانند نهادهای مربوط به حوزه پولی یورو، اشتغال و رشد و شکوفایی ایجاد کرده است. این نهاد تحت نظر، نخست وزیر سابق لتونی هست. در این نهاد سوسیالیستها، لیبرالها و مسیحیان دمکرات در کنار هم برای به راه انداختن ماشین رشد تلاش خواهند کرد.”

یورونیوز: در این سیستم، هفت معاون رئیس داریم. در بعضی از مواقع مسئولیت آنها مانند مسئولیت کمیسرها است. آیا این امر باعث تداخل وظایف نمی شود؟

کاترومیر: خیر، فکر نکنم. بیشتر هماهنگی و همکاری ایجاد خواهد شد. به نظر ایده یونکر ایجاد یک کمیسر با نفوذی است که سه کمیسر دیگر را مدیریت می کند. آنها با هم کار می کنند، پس از آن تصمیم به ریاست کمیسیون و بیست و هشت کمیسر انتقال پیدا می کند. یک سیستم چند مرحله ای است. کار از یک گروه کوچک آغاز و به مجمع کلی ختم می شود.

*یورونیوز: ژان کلود یونکر بارها گفته خواهان یک کمیسیون سیاسی است. معنی این جمله چیست؟ آیا این کمیسیون همان چیزی است که او در نظر داشته است؟

کاترومیر: کمیسیون اروپا سیاسی تر است، چرا که به پارلمان اروپا وابسته است. برای نخستین بار رئیس کمیسیون توسط پارلمان اروپا و شورای اتحادیه اروپا انتخاب شده است. این امر جدیدی است. در حال حاضر ژان کلود یونکر تنها نمی تواند بگوید در خدمت کشورهای عضو هستم، بلکه او در خدمت پارلمان اروپا و افکار عمومی اروپاییان هم هست. امیدوارم کمیسیون و پارلمان اروپا با هماهنگی کار کنند. این مسئله کارایی اروپا را بیشتر می کند. امروز بر خلاف نظر مخالفان اروپای واحد، با یک اروپا ناکارآمد فدرال رو به رو نیستم بلکه اروپایی متشکل از کشورهای مختلف داریم. مخالفان اروپا خواهان یک اروپایی ناکارآمد هستند که به بن بست می رسد.

*ژان کلود یونکر* (لوکزامبورگ)

فهرست کمیسرهای منصوب شده اتحادیه اروپا


فرانس تیمرمانس(هلند)
معاون اول رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا
مسئول وضع مقررات بهینه، روابط بین سازمانی، حاکمیت قانون و منشور حقوق اولیه بشر


فردریکا موگرینی (ایتالیا)
معاون رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا, نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی

Vice-Presidents


کریستالینا گورگیوا (بلغارستان)
بودجه و منابع انسانی


اندروس آنسیپ (استونی)، معاون رئیس کمیسیون اروپا
بازار واحد دیجیتال

آگهی


_آلنکا براتوشک (اسلوونی)، معاون رئیس کمیسیون اروپا _
اتحادیه انرژی


_ولادیس دومبرووسکیس (لتونی)، معاون رئیس کمیسیون اروپا _
یورو و گفتگوی اجتماعی


یورکی کاتاینن (فنلاند)، معاون رئیس کمیسیون اروپا
مشاغل، رشد، سرمایه گذاری و رقابت

اعضای کمیسیون


ماروش شفچوویچ (اسلواکی)
ترابری و فضا


گونتر اوتینگر (آلمان)
اقتصاد دیجیتال و جامعه

آگهی


یوهانس هان (اتریش)
مسئول سیاست همجواری و مذاکرات گسترش اتحادیه اروپا


سیسیلیا مالمشتروم (سوئد)
تجارت


نِوِن میمیتسا (کرواسی)
همکاری ها و توسعه بین المللی


میگل آریاس کانته (اسپانیا)
آب و هوا و انرژی


کارمنو ولا (مالت)
محیط زیست، امور دریایی و شیلات

آگهی


ویتنیس آندریوکایتیس (لیتوانی)
بهداشت و ایمنی مواد غذایی


دیمیتریس آوراموپولوس (یونان)
مهاجرت و امور داخلی


_ماریان تیسن (بلژیک) _
اشتغال، امور اجتماعی، مهارت و جابجایی نیروی کار


پی یر مسکوویسی (فرانسه)
امور اقتصادی و مالی، مالیات و گمرک


کریستوس استلیانیدس (قبرس)
کمکهای بشردوستانه و مدیریت بحران

آگهی


فیل هوگان (ایرلند)
کشاورزی و توسعه روستایی


جاناتان هیل (بریتانیا)
ثبات مالی، خدمات مالی و اتحادیه بازارهای سرمایه


الزبیتا بینکوسکا (لهستان)
بازار داخلی، صنعت، کارآفرینی و شرکتهای کوچک و


ورا یورووا (جمهوری چک)
مصرف کنندگان و برابری جنسیتی


تیبور ناوراسیس (مجارستان)
آموزش، فرهنگ، جوانان و شهروندی

آگهی


کورینا کرِتو (رومانی)
سیاست منطقه ای


مارگارت وستاگر (دانمارک)
رقابت


کارلوس موئداس (پرتغال)
تحقیقات، علوم و نوآوری

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روند تایید کاندیداهای کمیسیون اروپا توسط پارلمان اروپا

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟

وتوی لحظه آخری آلمان مانع تصویب نخستین تحریم‌های گازی اتحادیه اروپا علیه روسیه شد