پیشروی پیشمرگ های کُرد در عراق

پیشروی پیشمرگ های کُرد در عراق
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پیشمرگ های کُرد، روز یکشنبه، موفق شدند بخش هایی از مناطق تحت تصرف نیروهای «دولت اسلامی» از جمله دو شهر را باز پس بگیرند. پدافند نیروهای کرُد با حمایت جنگنده های آمریکایی همراه بود که برای سومین روز متوالی مواضع شبه نظامیان سنی تندرو در شمال عراق را بمباران کردند.

این در حالی است که نیروهای دولت اسلامی، طی روزهای اخیر، شهرهای قره قوش و سینجار را تصرف و تعداد زیادی از ساکنان این شهرها به ویژه مسیحیان و ایزدی ها را از دم تیغ گذراندند و حدود ۲۰۰ هزار تن را آواره کردند.

همزمان، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه که به عراق سفر کرده بود بار دیگر تاکید کرد که دولت متبوعش قصد مداخله در مسایل امنیتی عراق ندارند، اما هرگز دست از حمایت دوستان فرانسه بر نخواهد داشت.

محموله ۱۸ تنی کمک های بشردوستانه فرانسه از جمله دارو و پوشاک و مواد غذایی همزمان با سفر لوران فابویس به عراق رسید. ایالات متحده آمریکا نیز اعلام کرده که طی روزهای اخیر بیش از ۵۲ هزار وعده غذا و هزاران لیتر آب به اقلیت ایزدی گرفتار در منطقه سینجار کمک کرده است. گزارش دشه است که تنها در روز یکشنبه بین ۱۵ تا ۳۰ هزار غیرنظامی که از ترس آنها به کوه های شمال عراق پناه برده بودند، موفق شدند به خاک سوریه فرار کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: مذاکرات ترکیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا در حال احتضار است

اقتصاد «آشفته» ترکیه؛ فقر چقدر جدی است؟

۶ ماه پس از زلزله قهرمان‌ماراش؛ در مناطق زلزله‌زده ترکیه چه می‌گذرد؟