رای دهندگان خارج از ترکیه نیز در انتخابات شرکت می کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رای دهندگان خارج از ترکیه نیز در انتخابات شرکت می کنند

در قلب شهر بروکسل، پایتخت بلژیک، محله ترک نشین موسوم به “آناتولی کوچک” قرار دارد. بسیاری از ساکنان این محله، صاحب رستوران یا فروشگاه هستند که برای نخستین بار بعنوان شهروندان ترک مقیم خارج، از طریق سفارت ترکیه در بلژیک در انتخابات ریاست جمهوری شرکت می کنند.

یک ترکیه ای مقیم بلژیک به یورونیوز گفت: “اگر بپرسید به چه کسی رای می دهم، می گویم به کسی که بتواند کشور را اداره کرده، به حقوق بین الملل و حقوق بشر احترام بگذارد و نماینده کشور در عرصه بین المللی باشد و این فرد کامل، احسان اوغلوست.”

دیگر شهروندان ترک مقیم بلژیک، برخی طرفدار رجب طیب اردوغان، نخست وزیر کنونی و برخی دیگر هوادار دیگر کاندیداهای ریاست جمهوری از جمله آقای دمیرتاش هستند. برخی هم از فقدان اطلاعات کافی برای گزینه مطلوب شکایت داشته اند.

با اجازه استقرار صندوقهای رای گیری در سفارتخانه ها، ترکهای مقیم خارج بیش از پیش در نتیجه انتخابات نقش بازی می کنند. استیون بلاک من، تحلیلگر سیاسی از مرکز مطالعات اروپایی می گوید: “تعاملهای سیاسی از ترکیه به دیگر کشورهای اروپایی و جامعه ترکهای مقیم خارج کشیده می شود. سیاستمداران ترک به بلژیک میایند تا برنامه های سیاسی خود را به ترکهای مقیم این کشور عرضه کنند. در نتیجه آن، شکافهای سیاسی هم در میان آنها افزایش می یابد.”

بیش از شش میلیون ترک در کشورهای مختلف اروپا اقامت دارند که تنها سه میلیون از آنها مقیم آلمانند.