Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ژان کلود یونکر رئیس جدید کمیسیون اروپا شد

ژان کلود یونکر رئیس جدید کمیسیون اروپا شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ژان کلود یونکر با کسب ۴۲۲ رای به عنوان رئیس جدید کمیسیون اروپا انتخاب شد. نمایندگان پارلمان اروپا با رای خود بازوی اجرایی اتحادیه اروپا را به مدت پنج سال به این سیاستمدار کهنه کار سپردند.

مخالفان آقای یونکر او را مبتکر سیاستهای ریاضتی، طرفدار لیبرالیسم و مرد دوران گذشته می دانند.

نایجل فاراژ، رهبر حزب استقلال بریتانیا درباره انتخاب آقای یونکر می گوید: “آقای یونکر جزء آن دسته از سیاستمداران بعد از جنگ (جنگ دوم جهانی) است که معتقد به جلوگیری از جنگی دوباره میان آلمان و فرانسه هستند. این ایده با ارزش و گرانبهایی بود، اما خوشبختانه دیگر این ایده مطرح نیست. انتخاب او بازتاب دهنده رای بالای مخالفان اروپای واحد نیست.”

مانفرد وبیر، رهبر حزب مردم اروپا درباره احتمال همکاری با احزاب مخالف اروپای واحد می گوید: “مخالفان اروپای واحد خواستار همکاری روی مسائل جدی نیستند به همین دلیل ما نمی توانیم با آنها کار کنیم. آنها افراطی هستند. آنها نمی گویند که با چه مسائلی موافق اند، فقط مخالفتشان را ابراز می کنند.”

فریبا مودت، گزارشگر یورونیوز در بروکسل برای بررسی ابعاد انتخاب آقای یونکر با آندره ساپیر از از بنیاد “یروژیل” گفت و گو کرده است.

یورونیوز: پروفسور ساپیر، امروز آقای یونکر سخنان مهمی در پارلمان اروپا ایراد کرد. آیا در میان سخنان او نشانه های مشاهده شد که بیانگر این موضوع باشد که او نسبت به گذشته تغییر کرده و انعطاف پذیر شده است؟

آندره ساپیر: سخنرانی او در حد انتظار و در حد کسی بود که قرار است ریاست کمیسیون اروپا را بر عهده بگیرد. وسعت دید و برنامه گسترده ای دارد. سخنرانی خوبی بود. برای ایجاد رشد او باید برنامه های کامل خود را به ایده های واقع گرایانه و برنامه های اجرایی تبدیل کند. انتظارات از او به عنوان رئیس جدید کمیسیون بالاست. اروپا به مسیر جدیدی احتیاج دارد.

یورونیوز: امیدهای که نسبت به او وجود دارد چه مقدار واقع گرایانه است؟ آیا او قادر است برنامه اش را اجرا کند و اروپای خسته را به حرکت در بیاورد؟

آندره ساپیر: مهم است که به جایگاه رهبری خود اعتبار ببخشد و رهبران کشورهای مختلف را قانع کند که کار کردند با یکدیگر مهمتر از کار کردن به شکل انفرادی است. او باید در اجلاس سران کشورهای عضو اتحادیه وضعیت جهان و جایگاه اروپا را برای رهبران توضیح دهد. بگوید با رشد چین، برزیل و هند جایگاه اروپا در جهان تنزل کرده است. زمان آن فرا رسیده که دیگر کمیسیون اروپا تنها به مسائل داخلی توجه نکند. باید به مسائل جهانی و جایگاه بین المللی اروپا نگریست.

یورونیوز: “به همین علت توجه خاصی نسبت به سرویس سیاست خارجی و مسائل بین المللی است. با توجه با شرایط اوکراین و دیگر نقاط دنیا، سیاست خارجی چه جایگاهی باید در اتحادیه اروپا و کمیسیون جدید داشته باشد؟

آندره ساپیر: کمیسیون اروپا بیشتر به مسائل اقتصادی می پردازد و نقش کمی در سیاست خارجی دارد. باید این دو را تلفیق کرد. به طور مثال تلفیق این دو در مسائل روسیه و اوکراین و همچنین در خاورمیانه، شمال آفریقا و سیاستهای انرژی. این مسئله مهمی است. در زمینه بازار داخلی انرژی و تولیدات دیگر اروپا عقب افتاده است. برای کارآمدی، هزینه کمتر و سیاست خارجی، اروپا باید به این موضوعات توجه کند. به همسایه های خود وابسته هستیم. در ارتباط با آنها باید سیاست خارجی و مسائل اقتصادی را تلفیق کرد. برنامه انرژی در اروپا خیلی برای رشد و شکوفایی مهم است. این مسئله باعث سرمایه گذاری زیاد در بخش انرژی می شود و همچنین پیغامی برای سیاست خارجی است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شائبه توطئه و بازی قدرت در کادر رهبری اتحادیه اروپا

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟

وتوی لحظه آخری آلمان مانع تصویب نخستین تحریم‌های گازی اتحادیه اروپا علیه روسیه شد